VOLTA BLOGI I Voltas näeb ajalugu: viis elementi, mis jäävad kvartalisse alles ka pärast selle valmimist

VOLTA BLOGI I Volta kvartali viis ajaloolist elementi

Volta kvartali ajalugu ulatub üle 120 aasta tagusesse aega, mil valmisid esimesed tehasehooned, kus valmistati kokku 10 miljonit elektrimootorit ning anti valgus Tallinna linnale. Tänaseks on säilinud nii ajaloolised paekivist hooned kui ka mitu põnevat elementi, millest mõnda saab valminud hoonetes külastada juba täna.

Ajalugu annab kvartalile hinge

Põhja-Tallinna tööstuspiirkondade suurimaks tõmbenumbriks on nende lugu ja identiteet. Volta kvartalile annab iseloomu selle enam kui 120 aasta pikkune ajalugu, millega saavad linnaelanikud suhestuda just tänu sellele, et endised tehasehooned rekonstrueeritakse ning ajaloolised elemendid tuuakse ühel või teisel viisil esile.

Ajaloolistesse majadesse ja hoonekompleksidesse loodud keskused on populaarsed nii Eestis kui mujal maailmas. Enam kui sajandi pikkuse ajalooga hoones on tunnetus hoopis teine ja inimestel tekib paiga ja selle minevikuga side.

Pommivarjendi uks

Arendusprotsessi ja rekonstrueerimise käigus on üritatud igas hoones säilitada võimalikult palju piirkonna isikupära ja ajalugu. Tööstuse tänava hoonetes on üheks kummarduseks mineviku ees hoonete puhas industriaalne stiil.

Teine killuke ajalugu asub 2018. aasta lõpus valminud Volta Loftide eluhoone sisemuses, mille all asus kunagi pommivarjend. Varjendi üle kullatud uks leidis uue funktsiooni hoone fuajees stiilse kunstiobjektina.

Volta Loftide fuajees asub pommivarjendi üle kullatud uks. Fotod: Tõnu Tunnel

Kullakarva elektrimootor

Volta tehases toodeti elektrimootoreid, transformaatoreid, pumpasid, ventilaatoreid ja kütteagregaate, laevaosi, aga ka kodusemat tehnikat nagu triikraudu, radiaatoreid ja vahvlimasinaid. Tänaseks on vahvlimasinast saanud Volta kvartali sümbol, millest on inspireeritud ka näiteks Volta Residentside arhitektuur ja disain.

Kokku toodeti Voltas sajandi jooksul 10 miljonit elektrimootorit ning selle auks asetati 10 000 000. eksemplar ehk tükike ajalugu Volta kvartalis 2016. aastal esimesena uuendatud hoone 47B Loftid fuajeesse. Mootorit saavad vaatama minna kõik ajaloofännid ja muidu huvilised.

47B Loftid fuajees asub kullakarva elektrimootor. Foto: Maris Tomba

Tööstuslambid

Kolmas ajalooline mälestis paigaldatakse Volta Galerii Loftidesse. Galerii Loftide näol on tegemist üle 100 aastase ajalooga paekivist tööstushoonega, kus valmisidki alates 1912. aastast Volta kuulsad elektrimootorid ja muud masinad.

Endisest tehasehoonest on päästetud lagede all rippunud algupärased tööstusvalgustid, mis rekonstrueeritakse koostöös Eesti valgustidisainer Tõnis Vellamaga. Lambid on plaanis uuesti kasutusele võtta hoone üldaladel.

Tehasehoone algupärased tööstusvalgustid rekonstrueeritakse ja kasutatakse Volta Galerii Loftide üldaladel. Fotod: Tõnu Tunnel

Kaunid kaaraknad ja fassaad

Volta Galerii Loftides peitub ka teine ja pisut suurem tükike ajalugu. Hoone rekonstrueerimisel säilitatakse hoone paekivist fassaad ja lummavad ruudustatud kaaraknad, millele lisatakse tööstuslikku aktsenti suurte ja ruudustatud klaaspindade näol.

Kvartali teise ajaloolise paekivihoone Tööstuse tänava poolses otsas asub suursugune basiilika tüüpi võlvidega fassaad, mille algne kuju säilib ka pärast rekonstrueerimist.

Volta Galerii Loftidest saab esimene keset linna asuv ridaelamu ehk townhouse.
Volta kvartal kasvab ja areneb silmnähtavalt
Volta Galerii Loftid ja Volta Residentsid valmivad juba sel aastal. Fotod. Kaupo Kalda.

Volta kvartal valmib 2025. aastal

Uus-Volta tänaval asuvad Volta Galerii Loftid ehk kuni 6 meetri kõrguste lagede ja sisehooviga loft-tüüpi ridaelamu-kodud ja isikupärased äripinnad valmivad juba sel aastal. Samal aastal valmivad ka esimesed Volta Residentside A energiaklassi uusehitised.

2023. aastal valmib Volta Villa ehk endise Volta tehase peahoone, mis rajati 1900. aastal ning millest ehitatakse ajaloolise hõnguga korterelamu. 2023. ja 2024. aasta jooksul valmivad ka Volta Residentside järgmised etapid ja pargiala, kuhu on planeeritud umbes 300 korterit ning park ja vaba aja veetmise võimalused ehk lastele mänguväljakud, pinksi, petanki ja palliplats ja pikniku- ja puhkealad. Kvartal saab ka päris oma lasteaia.

2025. aastasse on plaanitud kvartali viimased hooned ehk Volta elustiilikeskus, mis koosneb ajalooliste paekivihoonete juurde rajatud kahest uhkest kõrghoonest, üks 85 korteriga elutorn ja teine büroopindadega äritorn.

Volta kvartali arengul saad silma peal hoida kvartali kodulehel.