VOLTA BLOGI | Põhja-Tallinn meelitab nii arendajaid kui uusi elanikke

VOLTA BLOGI | Suur ülevaade: vaata, millised ägedad linnakud Tallinna ühte hinnatumasse piirkonda kerkivad

Põhja-Tallinn meelitab nii arendajaid kui uusi elanikke

Põhja-Tallinn on pealinna kõige põnevam ja mitmekülgsem linnaosa, mis on viimastel aastatel läbinud totaalse muutumise ning mille populaarsus on viimastel aastatel hüppeliselt kasvanud. Linnaosa ajalooline arhitektuur, pikk mereäär, rohelus, kiire ja mugav ühistranspordiühendus ning lähedus kesklinnale meelitab nii arendajaid kui uusi elanikke. Mida põnevat on vahepeal valminud ja mida on oodata paari aasta pärast?

Tuleviku linnaosa

Põhja-Tallinn on üks linna kõige kiiremini kasvav piirkond, nii arendusmahu kui elanike juurdevoolu poolest. Linnaossa kolib lähiaastatel juurde ligi 30 000 inimest. Põhjatallinlased ootavad, et kodu lähedal oleks olemas poed, spordisaalid, meelelahutus, restoranid, terviseteenused, lasteaiad ja koolid ning mugav ühendus ülejäänud linnaga ühistranspordi ja rattateede näol. See paneb tegutsema nii ettevõtted kui linna.

Tegelikult on mitu megaprojekti juba töös ning üsna pea võib Põhja-Tallinnast leida nii spordisaali, kino, teatri, uue rannajoone, mitu lasteaeda, kui ka päris uue ja tervikliku 15 minuti linna. Omanäolised arendusprojektid moodustavad kokku sümbioosi: projektid täiendavad üksteist aga ka linnaosa kui tervikut ning loovad sellise elukeskkonna, kus leiab kõik eluks vajaliku ja küllaga vaheldust.

Põhja-Tallinna arendusprojektid on kõik oma identiteedi ja looga, ent neid ühendab omavahel põnev ajalooline taust. Mitmekülgne ajalugu annab linnaosale iseloomu ja hinge: nii Volta kvartal, Noblessner, Manufaktuuri, Krulli kui ka Bekkeri puhul on tegemist endiste tööstusrajoonidega, kus on säilinud ajaloolised ehitised, millest näiteks Volta tehase hooned ulatuvad enam kui 100 aasta tagusesse aega.

Teiseks ühenduslüliks on projektide inimkesksus. Linnaosa ehitatakse üha inimsõbralikumaks: arendajad otsivad viise, kuidas vähendada autostumist, soodustada jalgsi või rattaga liiklemist ning säilitada ja luua juurde rohealasid. Olemasoleva ühistranspordiühenduse kõrval arutab linn Põhja-Tallinna rongi ideed, mis ühendaks omavahel kõik linnaosa suuremad arendused.

Lisaks loovad arendajad linnaossa juurde erinevaid vaba aja veetmise kohti. Tulevikus ei ole põhjatallinlastel seltskonnaga õhtustamiseks või kultuuri nautimiseks kodu lähedal valikus vaid Telliskivi või kesklinn, vaid mitu erinevat ja omanäolist linnakut, mis pakuvad palju mänguruumi. Näiteks võiks alustada piknikuga Volta kvartali uues pargis, jalutada sealt Noblessneri promenaadile ja lõpetada õhtu Patarei merehoovis kontserdil.

Noblessner

Volta kvartali lähim naaber on Noblessneri kvartal. Erilise disainiga hoonete inspiratsiooniks oli meri, ajaloolised sadamahooned ja piirkonna pikk ajalugu. Endistest tööstushoonetest ehitati valmis uus kvartal, kus säilis sarnaselt Voltaga ka piirkonna põnev ajalugu ja tehasehooned.

Noblessner on tuntud eelkõige jahisadama ja mereäärsete restoranide ja terrasside poolest. Olulisel kohal on ka meelelahutus, mida leiab Noblessnerist Proto avastustehase, Lennusadama muuseumi ning KAI kunstikeskuse näol. Noblessnerisse rajati hiljuti ka moodsa Põhja-Tallinna esimene kino – möödunud nädalal avati seal Sõpruse kino uus saal.

Praeguseks on kvartalisse rajatud üle 300 korteri ja 3000 ruutmeetri jagu äripindu. Lähiaastatel rajatakse Noblessneri sadamalinnakusse kuus uut koretermaja ning renoveeritakse mitu ajaloolise alllveelaevatehase hoonet.

Volta kvartali lähim naaber on Noblessneri kvartal. Fotod: Shutterstock

Krulli kvartal

Kopli ja Volta tänavate ning raudtee ja Volta kvartali vahel, endise Franz Krulli masinatehase ning hilisema Tallinna masinatehase territooriumil asub Krulli kvartal. Rajatava kvartali pindala on 2,5 hektarit, kuhu on oodata nii elu- kui äripindu, aga ka lasteaed, väliterrassid ja väike kõrghaljastusega läbikäidav pargiala.

Nõukogudeaegsed tehase- ja büroohooned jäävad osaliselt alles ning arenduse käigus pannakse rõhku nii uuele kui vanale. Säilitamisele kuuluvad paekivihoone vanad seinad, laternapostid ning nõukogudeaegse büroohoone laed ja põrandad.

Kvartali keskel, kõrghaljastuse varjus, peitub üks väheseid ajaloolisi mälestussambaid, millel nimetatakse Teist maailmasõda veel Suureks Isamaasõjaks. Sammas püstitati kunagise masinatehase töölistele, kes hukkusid Teises maailmasõjas. Mälestussamba säilitamise teemat on pikalt arutatud ja praeguseks on selge, et eemaldama seda arendustöö käigus ei hakata. Küll aga läbib sammas tõenäoliselt uuenduskuuri.

Kopli ja Volta tänavate ning raudtee ja Volta kvartali vahel asub Krulli kvartal.

Manufaktuuri kvartal

Manufaktuuri kvartal ehk endine Balti Puuvillavabrik asub Kalamaja ja Kopli vahepealsel alal, Volta kvartalist kahe kilomeetri kaugusel. Kvartalisse tuleb terviklik elukeskkond büroode, elupindade, restoranide, meelelahutuse ja kaubandus- ja teeninduspindadega. Sarnaselt Volta kvartaliga, on ka siin kesksel kohal rohealade säilitamine ja juurde rajamine: plaanis on ehitada kogukonnaaiad, rohesopid ja mänguplatsid lastele ja noortele.

1898. aastal asutatud Balti Puuvillavabrik on üle elanud kaks maailmasõda ning lõpetas tegevuse alles 2005. aastal. Tsaariaegsele tootmiskompleksile on eri aegadel lisandunud juurdeehitisi ning hoonete hulgast leiab nii kultuurimälestis kui ka Tallinna suurimate majade esikümnesse kuuluva tehasehoone. Säilitamisele lähevad hoonete seinad ja vahelaed ning kõik fassaadid tuleb taastada muinsuskaitse reeglite järgi. Manufaktuuri kvartalit ümbritseb uhke õunaaed ja iidsed pargipuud.

Paari aasta eest valmis endise tehasehoone kõrvale Sitsi Õunaaia arendus 276 korteriga ning järgmiseks etapiks ongi Manufaktuuri tehaseala. Kvartalisse luuakse 2025. aastaks üle 500 korteri ning 6000 ruutmeetri jagu äripindu.

Foto: Ivar Soopan
Foto: Konstantin Sednev / Scanpix

Bekkeri City

Linnaosa teises otsas, Kopli poolsaare tipu läänekaldal asub Bekkeri kaubasadam, mille pindala  on koos Meeruse sadamaga kokku 26,1 hektarit. Mahukas mereäärne arendus avab linlastele piirkonna, mis on olnud seni tavainimestele ligipääsmatu. Poolsaare tipus on segamini vanad tehasehooned ja tühermaa, kuid tulevikus rajatakse rannajoonele terviklik elu- ja meelelahutuskeskus.

Arendustöö tulemusel avaneb avalikkusele kahe kilomeetri pikkune rannajoon ning Bekkeri-Meeruse sadamasse mahub hoiule rohkem kui 300 väikelaeva. Bekkeri City südameks kujuneb promenaadi keskel asuv 1909. aastal ehitatud slip, millest lasti vette suuri sõjalaevu.

Bekkeri Citysse on kavas ehitada kool, lasteaed, tervisekeskus ja spordisaal, aga ka erinevad vaba aja veetmise võimalused, poed, kino ja suur ärikeskus. Ärikvartalisse jääb alles ajalooline turbiintsehh ja teised ligi sajandi vanused tootmishooned. Õhus on ka idee tuua Põhja-Tallinnasse mõni suurem kontserdimaja või kultuurihoone.

Kopli liinid

Kopli poolsaare tipu teisel küljel asuvad Kopli liinid, mis olid veel mõne aasta ees varemetes. Liinide arenduse fookuses on rahulik ja vaikne mereäärne elukeskkond: parkimine on viidud maa alla ning elamute vahele on loodud rohealad ja mänguväljakud.

Praeguseks on juba valmis mitme liini jagu elupindu ja promenaad, mis ehitatakse järgmises arendusetapis pikemaks. Promenaadi kõrvale luuakse erinevad puhke-, mängu- ja sportimisvõimalused koos välijõusaali ja korvpalliplatsidega. Endise Sepa kaupluse asemele on plaanis ehitada Selveri toidupood.

Kopli liinide arenduse fookuses on rahulik ja vaikne mereäärne elukeskkond. Foto: Shutterstock

Volta kvartal valmib 2025. aastal

Üks Põhja-Tallinna mahukaim projekt on aga Volta kvartali arendus. Enam kui 120 aasta pikkuse ajalooga Volta tehase territooriumile kerkib lähiaastatel 29 hoonest koosnev roheline kvartal, mis moodustab Kalamaja südamesse innovaatilise ja keskkonnasõbraliku mikrolinna. Volta kvartali teeb eriliseks selle mugavus ja funktsionaalsus – kogu kvartal on planeeritud 15 minuti linna põhimõttel ehk kõik tööks ja eluks vajalik peab jääma umbes 10-minutilise jalutuskäigu kaugusele.

Kvartalisse tuleb nii äri- kui elupindu, rohkelt vaba aja veetmise võimalusi erinevatele vanusegruppidele, täiesti uus kõrghaljastusega park, poed, restoranid, lasteaed ja spordisaal. Juba 2025. aastaks elab ja töötab Volta kvartalis 3000 inimest ja mitu uut äri ja ettevõtet.

Esialgse plaani järgi valmib kvartal lõplikult 2025. aastaks, aga juba sel aastal valmivad Uus-Volta tänava Volta Galerii Loftid ja Volta Residentsid.

Volta kvartali uute kodudega saad tutvuda Volta kodulehel.