VOLTA BLOGI I Vaata, millised hooned valmivad Volta kvartalis juba selle aasta lõpuks

VOLTA BLOGI I Volta Residentsid valmivad juba 2022. aasta lõpus

Volta kvartali arendus puhub uue elu sisse ühele Põhja-Tallinna kõige pikema ajaloo ja põnevaima arhitektuuriga tööstuspiirkonnale. Endoveri suurprojekti käigus taastatakse ajaloolised hooned ning ehitatakse juurde uued, et luua Kalamaja südamesse 29 hoonest koosnev terviklik 15 minuti linn. 2022. aasta lõpus valmib Volta kvartali teise etapi hoonete kompleks ehk Volta residentsid.

Kummardus kvartali ajaloole

KOKO arhitektuuribüroo arhitekt Andrus Kõresaare sõnul on Volta Residentside disain inspireeritud kvartali enam kui 120 aasta pikkusest ajaloost. Volta kvartal oli üks tähtsamaid tootmistehaseid, kus valmistati lisaks 10 miljonile elektrimootorile ka vahvlimasinaid, mis on tänaseks kujunenud üheks Volta tehase sümboliks.

“Minu jaoks iseloomustab industriaalarhitektuuri kõige paremini kunagi Voltas toodetud ja kõigile tuttav vahvlimasin,” rääkis Kõresaar. „Industriaalarhitektuur on ratsionaalne, millel on kindel võrgustik – seda näeme vahvlimasina ruudustiku näol. Kergelt ümarad nurgad on inimestele ohutud ega tee haiget ning kokkuvõttes on tegemist üdini praktilise asjaga. Just see andiski noodi kätte, kuidas teha tööstusarhitektuurist uut arhitektuuri.”

Volta Residentside hoonete üheks erilisemaks elemendiks ongi just ümarad nurgad, mis on inspireeritud Volta vahvlimasinast. Masinat meenutavad ka hoonete suured ruudustatud aknad.

Volta Residentside hoonete üheks erilisemaks elemendiks on ümarad nurgad ja suured ruudustatud aknad.

Jätkusuutlik ja inimkeskne disain

Põhja-Tallinna tööstushooned rajati omal ajal eeldusega, et need jäävad sinna püsima aastasadadeks. Tsaariaegse tööstusarhitektuuri omapäraks oli hästi läbimõeldud disain ja kvaliteetselt ehitatud hooned. Just sellistest põhimõtetest lähtuti ka Volta kvartali hoonete ehitamisel.

Volta Residentside kodud on loodud vaatega tulevikku: tegemist on A-energiaklassi hoonetega, mis toimivad osaliselt roheenergial. Hoonete katustele paigaldatakse päikesepaneelid ning neisse on plaanis rajada integreeritud jahutussüsteemid ning paigaldada kõrge UV-faktoriga aknaklaasid, mis ei lase korteritel suvise soojaga üle kuumeneda.

Kõresaare sõnul võimaldab just energiatõhus ja roheline disain luua hoonetesse täpselt nii palju päikest ja valgust kui vaja. “Hoonete suured industriaalstiilile omased aknad ei pruugi tunduda energiatõhusad, aga akende pakettide soojapidamine on võrreldes kümne aasta taguse ajaga oluliselt paranenud. Arvan, et iga elanik on väärt iga viimast kui üht valguskiirt, mida päike meile annab,” rääkis Kõresaar.

Kogu kvartal on planeeritud nii, et seal oleks hea liikuda eelkõige jalakäijal ja ratturil. Kvartali elanik saab Kõresaare kinnitusel tulevikus rohkem kui poole aastast hakkama jalgrattal või tõukerattal liigeldes. Kogu parkimine on viidud maa-alusesse ilmastikukindlasse parkimismajja ning jalgratastele on kavas luua eraldi hoiuruum. Lisaks tuleb Residentside juurde laadimispunkt elektrijalgratastele ja elektriautodele.

Volta Residentside arhitektuuri ja minimalistlikku stiili võimendavad eritellimusel valminud efektsed aknad ja silmapaistva disainiga rõdud.

Põhja-Tallinna kõige omanäolisemad kodud

Sel aastal valmib Volta kvartalis põnev etapp, mille käigus toovad Endover ja KOKO arhitektid ühes Tallinna kõige kiiremini arenevas linnaosas turule uue valiku elupindu, kuhu esimesed elanikud saavad sisse kolida juba selle aasta lõpus. Kuuest hoonest koosnevad residentsid kerkivad aadressile Mootori 7 ja Uus-Volta 12. Tegemist on ajaloolise kvartali esimeste uusehitistega.

Ajaloolise kvartali arhitektuuriga põimitud uusi hooneid iseloomustab omanäoline industriaalarhitektuuriline stiil, mis paistab silma hoonete ajatu telliskivifassaadi näol, aga laiemalt ka ehitiste minimalistlikus vormis. Hoonete arhitektuuri ja minimalistlikku stiili võimendavad eritellimusel valminud efektsed aknad ja silmapaistva disainiga rõdud. Erilisust lisavad kumerad nurgaaknad ja läbi seitsme korruse kõrguv kuldne peatrepp.

Volta Residentsidest leiab nii ühe- kui ka neljatoalisi kortereid, mitmetasandilisi lofte või eksklusiivseid penthouse-stiilis elupindu. Nii nagu teisigi Volta kvartali elupindu, iseloomustab ka Residentse valgus, avarus ja põnevad ruumilised lahendused: korterites on 3-5 meetri kõrgused laed, vahe-tasapinnad ja efektsed industriaalstiilis maast laeni ruudustatud aknad.

Avarust toovad esile ka elupindade akendest avanevad vaated merele, vanalinnale ja kõrghaljastusega pargile. Suurema osa elupindade juurde kuulub vaadete nautimiseks ja mõnusaks olemiseks ka suur rõdu või katuseterrass.

Volta kvartali arengul saad silma peal hoida kvartali kodulehel.