VOLTA BLOGI I Volta Galerii Loftide üldalad on kummardus kvartali enam kui sajandi pikkusele ajaloole

Sel kevadel taas uksed avanud Volta kvartal alustas uut eluringi – endisesse tööstuskompleksi on rajatud mitu uut ehitist, kuid uue hingamise on möödunud aastal saanud ka üks tõeliselt eriline hoone 1912. aastast.

172 meetri pikkune kaarakendega paekivist maja ehk Volta Galerii Loftid annab tunnistust sellest, et möödunud sajandil süttinud ajaloolise tööstuskvartali hing elab edasi ka rekonstrueeritud kujul.

Endoveri loovdirektor Maarja-Linda Taur rääkis lähemalt, milliseid elemente eelmisest sajandist võib leida hoone üldaladel.

Uue ja vana põimumine

Väärtustades kvartali pikka lugu, on hoonete taastamisel rõhku pandud algupärase arhitektuuri ja ajaloolise stiili säilitamisele, mida võib märgata nii eksterjööri kui interjööri igas detailis. Maja unikaalne ilme säilitati võimalikult originaali-lähedasena: taastatud on paekivist fassaadid ja kaunid ruudustatud kaaraknad, mis kannavad täna funktsiooni ka fuajeede ja korterite peasissepääsuna. Milline lummav viis koju jõudmiseks.

 

“Sisenedes väärikasse Volta Galerii Loftide hoonesse, tunnetad välis- ja sisearhitektuuri võrratut tervikut,” rääkis Maarja-Linda. “Suursugused 4,2 m kõrgused kaaraknad olid inspiratsiooniks nii hoone logole kui ka interjööridisainile. Välisfassaadi ning aknaid rõhutavad corten-terasest dekoratiivkaared. Interjööri valisime corteniga kaunilt suhestuva vase, millest on valmistatud kogu infograafika – logod ning korterinumbrid.”

Väärtustades Volta tööstuskvartali enam kui 120 aastast ajalugu, on üldalade seintel eksponeeritud galerii tippfotograaf Tõnu Tunneli fotodest, mis on jäädvustatud vaid nädalaid enne hoone rekonstrueerimistööde algust.

Aluseks on ümar vorm

Volta Galerii Lolftide üldalade sisekujunduses domineerib ümar vorm, mis toob interjööri pehmust ning tasandab hoone jõulist industriaalset stiili. Näiteks leiab fuajeedest eridisainiga kaarjad postkastid ja peeglid, mille autoriteks on In_catch sisearhitektid. Peeglite esipind on vanutatud, et lisada ajaloolist sügavust, ning sobitub toonilt interjööris kasutusel oleva vasega.

“Ümara vormi mäng tuleb esile ka üldaladele valitud tugitoolides ja diivanilaudades,” lisas Maarja-Linda. Pruunikaspunased diivanilauad on Hem Glyph seeriast, kus on samuti näha kaarakna motiiv. Üldalad on kujundatud ajatult klassikalises stiilis – sisedisainis on näha poolde kõrgusesse värvitud seinad, põrandatel ilutsevad marmorist friisid ja terrazzo mustriga põrandaplaadid. Korterite välisuksed on küllusliku tahveldusega, mis imiteerib kaarakende ruudustikku.

Valgustid eelmisest sajandist

Austades pärandit, säilitati enne Volta Galerii Loftide rekonstrueerimist hoone autentsed ajaloolised tööstusvalgustid, mis restaureeriti koostöös disainer Tõnis Vellamaga. Täna valgustavad enam kui sajandi vanused lambid hoone üldalasid. “Ajaloolised lambid said puhastatud ning vahetatud juhtmestik, siseküljed jätsime autentselt alumiiniumist, kuplite välisküljed said pulbervärvis vase tooni viimistluse,” selgitab Maarja-Linda.

Valgustid ja elekter mängivad Volta ajaloo vaates olulist rolli – just tänu Voltale sai Tallinn oma esimese tänavavalgustuse ning elektri mitmed suured tehased nagu Lutheri, Dvigatel kui ka Kalevi ja Türi paberivabrik. Volta kvartalis kohapeal on tootetud ka erinevaid LED-valgusteid Volta Lumen brändi all.

Tasub teada, et Volta üldaladel on kasutusel vaid osa algupärastest valgustitest ning huvilistel on võimalus soetada päris oma rekonstrueeritud Volta tööstuslamp otse Tõnis Vellamalt (SEOS Valgustus).

Ajalugu säilib igas hoones

Arendusprotsessi ja rekonstrueerimise käigus on üritatud säilitada igas Volta kvartali hoones võimalikult palju piirkonna isikupära ja ajalugu. Voltas toodeti sajandi jooksul enam kui 10 miljonit elektrimootorit ning selle auks asetati 10 000 000. eksemplar ehk tükike ajalugu Volta kvartalis 2016. aastal esimesena uuendatud hoone 47B Loftid fuajeesse. Teine killuke ajalugu asub 2018. aasta lõpus valminud Volta Loftide eluhoone sisemuses, mille all asus kunagi pommivarjend. Varjendi uks leidis uue funktsiooni hoone fuajees stiilse kunstiobjektina.

Volta Galerii Loftide üldalade interjööri disain koostöös In_catch, Maarja-Linda Taur, Tuuli Järvelaid

Valgustid: Tõnis Vellama

Fotograaf: Tõnu Tunnel

Volta kvartali arengul saad silma peal hoida Volta kodulehel.

Foto: Kaupo Kalda