VOLTA BLOGI I Vintage stiilipärlid: keskkonnahoidlik mõtteviis on toonud Põhja-Tallinnasse hulga taaskasutuspoekesi

Põhja-Tallinn on üks linna kõige rohelisemaid linnaosi: jalgrattakultuur, hulganisti rohealasid, pikk rannariba ja looduskaitseala tõmbavad eelkõige inimesi, kes väärtustavad loodust ja keskkonda. Just siin on kõige selgemini esindatud ka mujal maailmas järjest populaarsust koguv keskkonnasõbralik poodlemine ehk thrifting.

Põhja-Tallinnas on lai valik taaskasutuspoekesi, kust leiab palju põnevat ja stiilset kaupa, mida tavapoest ei saa. Sageli leiab ka sellist kaupa, mida Eestis mujal ei müüdagi.

Volta blogi käis ja vaatas linnaosa parimad taaskasutuspoed oma silmaga üle.

Telliskivi kirbukas

Telliskivi tänava disainipoodide kõrvalt leiab ka ühe korraliku kirbuka, kus on valikus nii riided, jalatsid, raamatud, retro-mänguasjad, ehted ja aksessuaarid ning erinevad sisustuskaubad. Riiete hulgast leiab uueväärseid brändikaupu, spordiriideid, lasterõivaid, ägedaid stiilinäiteid minevikust, aga ka šikke peokleite erinevateks üritusteks..

Sisustuskaup vahetub kirbukas võrdlemisi kiiresti, sest vintage-lauad, -kummutid, -lambid ja teised sisustuselemendid on põhjatallinlaste seas väga hinnas. Viimase aja ägedamad näited on erinevatest ajastutest pärit nõudekomplektid ja üks pikalt seisnud roosa klaver.

Telliskivi kirbukast võib hea õnne korral leida ka erinevat kunsti: näiteks raamitud Paul Klee maali koopia või mõne tundmatu autori käe läbi valminud loodusvõte.

Kopli Couture

Telliskivis asub ka üks veidi omapärasem kasutatud rõivaste kauplus, mille eripära seisneb selles, et kogu müügil olev kaup on täielikult vintage. Kopli Couture’i poodi jõuab kaupa nii Eestist kui välismaalt ning suure osa riietest moodustavad väga heas korras brändikaubad.

Valikus on nii värvilisi 90ndate stiilinäiteid, pinup-stiilis kleite ja seelikuid, aga ka erinevate bändide, sarjade ja filmide T-särke. Siin on võimalik endale 10 minutiga kokku panna terviklik ja stiilne outfit ilma, et peaksid mitme poe vahel jooksma. Eriti, kui tulemas on mõni stiilipidu või üritus, kus tahad silma paista.

Foto: Kopli Couture

Balti jaama basaar

Balti jaama turu teisel korrusel asub Basaar, kuhu saavad oma kappi seisma jäänud, ent heas korras riideid ja aksessuaare müügile tuua kõik soovijad. Basaaris saavad kokku erinevate inimeste maitse ja stiil, mille seast võib leida tõelisi aardeid.

Kui tavaliselt kipub kaltsukates olema nii, et naiste valik on meeste oma kõrval oluliselt parem ja mitmekülgsem, siis Basaarist leiab endale midagi ka stiilitundlikum mees.

Foto: Remo Tõnismäe

Ostlemine käib mugavalt Basaari äpi kaudu: leiad midagi ägedat, loed nutitelefoniga hinnasildilt QR-koodi ning asud maksma. Muidugi saab maksta ka kaardiga täiesti tavalises kassas.

Sõbralt sõbrale

Basaarist mõned meetrid edasi asub taaskasutuspood Sõbralt sõbrale, mis on vaieldamatult üks Põhja-Tallinna kõige soodsamaid kohti, kust osta vintage-mööblit. Tigudiivanid, nikerduste ja iluelementidega kapid, lauad, toolid ning Art Deco stiilis kummutid. Vahel leiab valikust ka mõne IKEA kummuti või kapi.

Foto: Sõbralt sõbrale

Poes on müügil ka riided, mänguasjad, muusikainstrumendid, aga ka näiteks golfi- või suusavarustust ning suur valik nõusid ja erinevaid nipsesemeid.

Sveta Vintage

Balti jaama teise korruse tagumises otsas asub pood Sveta Vintage (endine Kopli Vintaaž), mis on tuntud oma silmatorkavalt eklektilise kauba poolest. Pood võtab müüki ainult vintage-stiilis rõivaid ning kaubavalik võtab esmapilgul silme eest veidi kirjuks.

See on selline pood, kust leiad endale kas ühe eriti vinge ja särtsu lisava moeeseme või terve outfit’i, millega tänavapildis pilke püüda.

Foto: Sveta Vintage

Riiete kõrval on valikus ka Lomography fototehnika ja Sveta kosmeetika. Svetast on tänaseks kujunenud bränd, mis müüb lisaks kasutatud riiete kõrval oma merch’i.

Kalamaja basaar

Kalamajas Soo tänaval asub iseteenindav kirbuturg ehk Kalamaja basaar. Kui oled tabanud end mõttelt, et kunagi vanasti tegid poed palju stiilsemaid ja ilusamaid riideid, siis leiad need üles Kalamaja basaarist.

Müügil on kiirmoodi ja brändikaupa segamini ja valikus on näiteks Zara, H&M’i, Nike’i, Guessi, Michael Korsi, MaxMara, Mango, COS-i, Snobi, Prada, Valentino, Hugo Bossi, Dr. Martensi ning mitme Eesti disaineri tooteid.

Paavli kaltsukas

Põhja-Tallinna üks suurima valikuga taaskasutuspoode on Paavli kaltsukas, kuhu minemiseks tasub varuda veidi rohkem aega, et jõuaksid kõik riiulivahed läbi käia. Paavlis on väga lai valik riideid, jalatseid ja erinevat hooajakaupa.

Paavli kaltsukasse lisandub iga päev üle 1000 uue toote ning seni nimetatud poodidest on Paavli kahtlemata kõige soodsam. Näiteks River Islandi uhiuue sügisjope saab kätte kümnekaga ning vahel leiavad kiiremad ka originaalsiltidega kandmata Gymsharki rõivaid, mida mujal Eestis kuskilt mujalt ei saa.

Foto: Scanpix

Laadad ja kirbuturud

Lisaks Põhja-Tallinna taaskasutuspoodide külastamisele tasub silma peal hoida ka erinevatel üritustel. Telliskivis, Balti jaamas ja Kopli poolsaare tipus asuvas Põhjala tehases toimuvad nädalavahetuseti regulaarselt laadad ja kirbuturud, kus müüakse hea muusika ja toidupoolise kõrvale moe- ja sisustuskaupa, käsitööd ja palju muud. Sageli on sellistel üritustel oma kaubavalikuga kohal ka tuntud Eesti disainerid.

Lähiaastad toovad juurde nii elanikke kui poode

Keskkonna seisukohast kehtib ka hoonete ehitamisel reegel, et kõige säästlikum on taaskasutada vana, mitte ehitada nullist uus. Seepärast võeti Kalamaja südamesse kerkiva Volta kvartali puhul eesmärgiks rekonstrueerida ajaloolised hooned, millest esimene valmib juba aasta lõpuks.

Kvartal toob linnaossa juurde vähemalt 3000 uut elanikku ning hulga ärisid, ettevõtteid ning uusi poode, kellest nii mõnigi võib end peagi sisse seada ajaloolise kvartali äripindadel. Kvartali kõige erilisema ehitise – eelmise sajandi algusest pärit 72 meetri pikkuses kaarakendega paekivimaja ehk Volta Galerii Loftide – eri suuruses äripinnad sobivad ideaalselt valgusküllaseks show-room’iks, ateljeeks või mõne ägeda poe müügipinnaks.

Volta kvartali avarad äripinnad avanevad otse tänavale.

Täna on juba teada, et kvartali esimeste uustulnukate seas on mainekas sisukujundustoodete esindussalong, sisearhitektuuribüroo ning Itaalia marmori ja muude plaatide maaletootja salong. Samuti on Volta Galerii Loftidesse oodata Eesti kunstnike salongi ja galeriid.

Volta kvartali arengul saad silma peal hoida kvartali kodulehel.