Neli nippi, kuidas igal aastal säästvalt ja keskkonnasõbralikult pühademeeleolu saavutada

Jõulupühad ja aastavahetus on aeg, mida on kõige parem veeta oma kodus pere ja sõpradega keskel. Igas kodus on oma stiili ja isikupära, millele võib aasta suursündmuse puhul vunki juurde keerata, aga selleks, et poes kõigi värvide ja valikute vahel mitte pead kaotada, tasub teada kodu kaunistamise kuldreegleid.

Sisearhitekt Helen Kolks jagas väärt soovitusi, kuidas tuua pimedal ajal tuppa valgust ja sära ning kuidas valida enda koju ideaalselt sobivad kaunistused.

Mõtle roheliselt

Kodu kaunistamise trende on erinevaid, aga üks, mis on kindlasti tulnud, et jääda, on taaskasutus ja keskkonnasõbralik lähenemine. Üks iga-aastane küsimus on kuusevalik: kas tuua tuppa päris kuusk, osta endale kunstkuusk või valida mõni käsitöö variant?

“Taaskasutus on tõepoolest praegusel ajal trend ja jääb kindlasti kestma ka tulevikus,” kinnitas Kolks. “Minul on kodus näiteks kunstkuusk, mille ma sain 20 aasta eest oma ema kunagisest riidepoest. Paistab, et see on igavene, sest see näeb mul pärast kõiki neid aastaid ikka väga hea välja.”

Kui kunstkuusk on kodus olemas, pole probleemi – seda tuleb lihtsalt hästi hoida ja tolmust puhastada. Selliseid kuuski leiab sageli taaskasutuskeskustest või turgudelt, aga päris uhiuut kunstkuuske keskkonna huvides koju tuua ei tasu.

Alternatiividena võib kasutada näiteks papist või paberist lahti käivaid kuuski või mõnda pidulikumat toataime. “Väga hea ja lihtne variant on tuua hoovist või turult tuppa lihtsalt kimp kuuseoksi ja panna need aknale või lauale vaasi,” soovitas Kolks. “Okstele võib riputada ehteid või sättida neile külge mõni väiksem valguskett.”

Küünlad ja jõulutuled on pimedal ajal asendamatud.

Ära osta igal aastal uut ehtekollektsiooni

Oma kodu kaunistamisel, aga ka sisustamisel päris iga trendiga kaasas käima ei pea, sest olemasolev ja uus ei pruugi lihtsalt kokku sobida. Seepärast tasub valida ikka selliseid ehteid, mis juba olemasolevatega hästi sobivad. “Igal aastal võiks osta juurde kaks-kolm uut ehet, aga ülejäänud võiks ikka olla eelmistest aastatest olemas,” rääkis Kolks. “Jõuluehted võiksid olla midagi, mis antakse põlvest põlve edasi,” arvas Kolks. “Kaunistused annavad pikapeale kokku kollektsiooni, mida saab igal aastal täiendada. Mina eelistangi pigem klaasist ehteid, mis ei kulu ning annavad veidi teistsuguse tunde.”

“Eks pühade ajal tulevad ikka mõned värvid ja mustrid rohkem esile, aga oma koju võiks valida ikka üks-kaks ülejäänud interjööriga kokku sobivat põhitooni ja siis lisada neile erinevaid varjundeid juurde,” soovitas Kolks. “Näiteks, kui eelistada hõbedasi kuuseehteid, sobivad sinna hästi kõrvale valged toonid. Kui aga eelistada punast, võib seda täiendada roosade või kuldsete toonidega. Ka väga kirju puu võib olla lahe, aga seda peab siis oskama sobitada nii, et tekiks mingi muster.”

Too koju valgust juurde

Talv on hämar ja tumedates toonides aeg ja seepärast võiks olla igas toas mõni täiendav valgusallikas: kas valguskett, LED-küünal või mõni väiksem dekoratiivne lamp. “Minul põlevad kodus mingid tuled tegelikult aastaringselt,” rääkis Kolk. “See annab palju juurde, kui ärkad hommikul pimedas, aga kuskil toanurgas või aknal on tuled. Minul on valguskett näiteks ühe suurema toataime küljes.”

Lastetuppa sobivad aga hästi erinevate loomade kujulised LED-lambid. “Erinevate asjade kujulised lambid on head sisustuselemendid, mis lastele väga meeldivad. Neid saab tavaliselt laadida, mis tähendab, et juhtme-majanduse pärast pole vaja muretseda ja lambi saab panna igale poole,” soovitas Kolks.

Volta Galerii Loftid

Anna kodule jõuludeks uus ilme

Kui tundub, et tuledest ja kaunistustest jääb ikkagi väheks ja tahaks midagi rohkemat, siis võib vaadata üle oma kodused tekstiilid. “Esmajoones võib ette võtta diivanipadjad ja vahetada need pidulikumate või lihtsalt teise värvitooni vastu välja,” pakkus Kolks. “Minul on must diivan ja heledad seinad ja patjade näol on kodust läbi käinud ikka päris palju erinevaid värve.”

Ka kardinad või laudlinad võib jõuludeks välja vahetada, tarvitseb vaid jälgida, et need sobiksid kokku ülejäänud interjööri ja olemasolevate ehetega.

Vali uus kodu Volta kvartalisse:

www.endover.ee/volta/