Endoveri müügidirektor Annika Saar: “Kevad toob soodsamad laenutingimused ja kinnisvaraturu elavnemise”

Aprill kostitas koduostjaid rõõmustava uudisega. Pankade kodulaenutingimused muutusid kuu algusest soodsamaks, võimaldades klientidel laiema valiku seast just endale meelepärane kodu leida. Samuti räägib praegu ostja kasuks hea valik kvaliteetset, uut kinnisvara.

Endoveri müügidirektor Annika Saar andis ülevaate kinnisvaraturul toimuvast ning rääkis lähemalt ka sellest, mida toob tulevik.

Kuidas käitub tarbija?

Tänane suundumus on, et ostetakse pigem valmis vara. Tehinguid toimub aktiivselt väiksemate ühikutega, samas need, kes otsivad kodu ja seeläbi suuremaid pindasid, teevad oma valikud vastavalt hetke võimalustele ning saadaolevate pindadele. “Seda näitab ka Endoveri uute kodude müügistatistika,” kinnitab Annika.  “Hoolimata muidu rahulikumast turuseisust, on meie valmistoodete müüginumbrid nii Volta kvartalis kui Rocca Towersi kõrghoonetes turu keskmisega võrreldes tugevad.”

Tehingud suuremate korteritega toimuvad aga pigem paberilt. Õigel ajal projekti sisenedes saab kaasa rääkida, millisena oma uut kodu näha soovitakse ning praegune turg võimaldab leida endale sobivaid tooteid heade pakkumistega.

Kõige aktiivsemad piirkonnad tehingute poolest on Haabersti ja Põhja-Tallinn, kus on Tallinna uusarenduste tehingutest toimunud enam kui pooled. “Näeme seda trendi ka Endoveri portfellis ning nii kodude kui äripindade poolel,” räägib Annika. “Mõlemad piirkonnad on kõige aktiivsemad ka uute arenduste poolest, kus on valikut samuti kõige enam.”

Jätkuvalt kehtib reegel, et kodu ostmine on alati aktuaalne ning selleks ei ole head ega halba aega.

Miks eelistada uusarendust?

Uued majad on energiasäästlikumad ning kommunaalkulud on uute hoonete puhul madalamad. Samuti ei pea muretsema suurte remondikulude pärast, sest uusarendustele kehtib arendaja poolne garantii. “Endover ja nii mõnigi teine tugev turutegija pakub garantiid lausa 3 aastaks, mis on enam kui seadusega ettenähtud nõue,” toonitab Annika.

Teine oluline eelis on see, et pankade laenutingimused on uusarendustele paremad, tingituna paremast energiaklassist ja toote kõrgemast väärtusest. Samuti saab klient uusarenduste puhul arvestada arendajapoolse toe ja protsessi juhtimisega notariaalse tehingu ettevalmistamisel.

Kolmandaks eeliseks on kliendi soovide järgi kujundatud kodud. Uusarenduse planeeringutel võetakse arvesse tänaste klientide ootusi ja vajadusi. Tulemuseks on hästi läbi mõeldud ruumilahendused ning optimaalne pinnakasutus. Uutel kodudel on üldjuhul loodud eraldi panipaiga- / majapidamisruum, planeeringud sisaldavad walk-in garderoobe, privaatse vannitoaga ühendatud magamistuba, avarat köögiga ühendatud elutuba. Olulisel kohal on rõdu või terrass ja suured aknad, mis toovad kodudesse rohkelt valgust.

Kodu ostmiseks on alati hea aeg

Heade laenutingimuste kõrval räägib ostja kasuks hetkel ka hea valik kvaliteetset kinnisvara ning lähiajal valmivad uued hooned. Endoveril on näiteks värskelt valminud viimane kõrghoone Rocca Towersi kõrghoonete kvartalis Haaberstis ning esimesed kodud ja äripinnad juba uutele omanikele ka üle antud.

Põhja-Tallinnas Volta kvartalis on meil pakkumises lai valik kodusid alates 1-toalisest stuudiokorterist või miniloftist lõpetades turul vähe esinevate 5-toaliste korterite, penthouse´ide ja privaatse hoovialaga ridaelamutüüpi kodudega. Valikuid on nii moodsa kui ajaloolise arhitektuuri armastajatele. Volta on tänasel Tallinna uusarenduste turul ka üks paremini müüvatest uusarendustest tulenevalt hinnatud asukohast, tervikliku ja jätkusuutliku kvartali kontseptsioonist ning selle kvaliteetsest teostusest. Juba aasta lõpus valmivad esimesed kodud Volta järgmisest etapist ning ettevalmistamises on ka kvartali seni suurim äripindade maht kokku 30 000 m2.

Harjumaal Viimsi vallas valmib aasta lõpuks 4 uut korterelamut, mille unikaalsuseks on nende paiknemine sõna otseses mõttes ranna serval. Viimsis on nii täna kui tulevikus näha uute kodude defitsiiti, mida näitab ka kõrgendatud huvi Riviera Viimsi kodude vastu.

Mida on oodata tulevikus?

Aprillist alates muutusid koduostjatele soodsamaks pankade maksimaalsete laenuväärtuste arvutused. “See võimaldab klientidel taas suuremas summas kodulaenu saada ning seega laiema valiku korterite seast endale see õige leida,” kinnitab Annika.

Lisaks on pangad praegu väga aktiivsed, et turul kodulaenu ja refinantseerimisi pakkuda.

Hea uudis on ka see, et Eesti Panga majandusprognoos näitab aasta teises pooles vaikselt majanduse tõusumärke. Ka tööturu tugev seis annab põhjust loota, et turg on taas pöördumas ning tarbijakindlus tõusmas.

“Endoveri tunneb end tänasel turul tugevalt,” kinnitab Annika. “Ajad majanduses on küll olnud väljakutsuvad, kuid oleme oma portfelli jätkusuutlikult juhtinud, mida toetab pikaajaline kogemus erinevate majandustsüklitega. Meil on oma klientidele hea valik valmis kinnisvara ning samas ka ehituses olevaid hooneid, mis võimaldab igale kliendile sobiva lahenduse leida.”