„Piduri tõmbamist“ me ei tunneta, kinnisvaraturg on üle ootuste aktiivne

15. märts 2022

Raske on nõustuda eelmisel nädalal ilmunud kinnisvarateemaliste artiklitega, mis käsitlesid ostjate „piduri tõmbamist“ ning „vapustuseks“ valmistuvat kinnisvaraturgu. “Märtsi esimeses pooles sõlmisime kolm korda rohkem notariaalseid müügitehingud kui veebruari esimesel poolel”, sõnas Endoveri müügidirektor Annika Saar. Sisendhindade tõusu ja vähese pakkumise tingimustes hinnalangust silmapiiril näha ei ole!

 

„Maailmas ja Eesti lähiümbruses on olukord raske, kuid Ukrainale igakülgse toe pakkumise ning toimuvat ebaõiglust võimalikult kiirelt lõpetavate otsuste toetamisele lisaks on oluline tagada majanduse ja meie igapäevaelu jätkusuutlik toimimine. Peame oluliseks Eesti kinnisvaraturu ühe suurima arendajana jagada meie ettevõtte kogemust, mis eelmisel nädalal ilmunud artiklite sisu suuresti ei toeta,“ sõnas Annika Saar.

„Vabariigi sünnipäeval alanud sündmuste valguses on toimunud turul muudatused, mis ostjate vaatest väljendusid hetkeks ehmatuse ning äraootava hoiakuga, kuid seisakut või pidurit me kindlasti ei tunneta. Vormistasime notaris ostu-müügi tehinguid ka vahetult peale Ukraina sündmuse algust ja teeme seda jätkuvalt,“ ütles Saar.

Rocca Tower 2 valmib juba kevadel

Annika Saare sõnul ei ole ka ostjate segmentides toimunud muutuseid, sest ostavad nii eestlased kui ka Eestis ja mujal elavate teiste rahvuste esindajad, ja seda nii koduks kui investeeringuks. „Hetkeks huviliste päringud vähenesid, kuid seda võib seostada ka koolivaheajaga. Nüüd on kõikide projektide kontaktide arv taastumas ning enesekindlamalt liigub turul just kohalik ostja. Välisinvestorid ei ole pildilt kadunud ning nende tagasisidest selgub, et Eestit peetakse investeeringute mõttes turvaliseks eelkõige tänu NATOle. Raha paigutus kinnisvarasse inflatsiooni kartuses on täna jätkuvalt väga aktuaalne,“ lausus Saar.

Veebruari lõpus ja märtsi alguses on Endover müünud pindasid kõigis oma 7 aktiivses arendusprojektis ning seda nii kõrgema kui madalama hinnatasemega segmentides. „Ostjaid jagub nii valmis korteritele, ehitusjärgus olevatele kui ka alles paberil planeeritavatele. Eks mõju avaldab ka see, et pakkumist on turul vähe ning kellel on laojääk, sellel on eelis. Müüme märtsikuuga tühjaks mitu oma suurt arendust. Viimased korterid said äsja broneeritud nii kõrghoones Torn kui ka ajaloolises Klaussoni Kommivabrikus Kalamajas. Märtsi alguses müüsime viimase korteri ka äärelinna arenduses Aurora Novas,“ sõnas Saar.

Jätkame kõigi arendusprojektidega – nende tark ajatamine on kinnisvara arenduses võtmeküsimus igal ajal, mitte ainult keerulises majandusolukorras.

Annika Saar, müügidirektor

„Koroonaviiruse taandumisest ja tarbimiskindluse kasvust tulenevalt registreeruvad inimesed aina enam arenduste kliendipäevadele. Ka äripindade huvilised on aasta algusega võrreldes aktiivsemaks muutunud – veebruari lõpus sõlmisime üürilepinguid, äsja broneeriti kaubanduspinna müügitehing ning läbirääkimiste faasis on veel arvestatav maht äripindade müüki ning üüri,“ ütles Saar.

Endoveri veebruarikuu müüdud korterite keskmine hind ületas 300 000 euro piiri ning keskmine müüdud ruutmeetri hind oli 4681 eurot. „Tarnemuutustest tulenevalt tõuseb taas nii ehituse sisendhind kui ka kinnisvara hinnad üldiselt. Sisendhindade tõusu ja vähese pakkumise tingimustes hinnalangust me silmapiiril ei näe,“ märkis Saar.

„Jätkame kõigi arendusprojektidega – nende tark ajatamine on kinnisvara arenduses võtmeküsimus igal ajal, mitte ainult keerulises majandusolukorras. Tugev arendaja peab olema valmis parematel aegadel gaasi juurde vajutama ning keerulistes oludes tuleb olla valmis jätkusuutlikuks ja stabiilseks toimimiseks,“ lisas Saar.

Voltas on ehituses 8 uut hoonet