Loodus kolib linnaruumi: näiteid maastikuarhitektuuri lahendustest urbaniseeruvas linnaruumis meilt ja mujalt

25. jaanuar 2018

Ajal, mil ehitised on nii pindalalt kui ka kõrguselt kasvamas, pöörame pilgud lahenduste poole, mis tekitavad linnaruumi ja roheluse vahel sünergia. Rõõmustavaks teguriks tänapäevase urbaniseeruva ühiskonna juures on see, et looduslikud lahendused tuuakse otse linna, olgu selleks pargid, spontaansed haljasalad või hoonetesse rajatavad terraariumid. Loodus ei jää võõraks, vaid harmoneerub ümbritsevaga!

 

Loodus võimutseb

 

New Yorgi üks silmapaistvamaid rohealasid, peale Central Park´i, on kahtlemata The High Line. James Corner Field Operations, Diller Scofidio + Renfro ja Piet Oudolf´i koostöös loodud disain on olnud mõjuvõimas märk sellest, kuidas loodus on võimeline ka suurlinnas triumfeerima. Kogukondliku toe ning linna kõige leidlikumate disaineritega sai integreeritud kasutuks jäänud raudteejupp ning avalik maastikuala. Taimestiku valikul lähtuti aga 25 aastat kasutuna seisnud raudtee rööbaste vahele iseseisvalt kasvanud taimeliikidest – alalised puud, põõsad ja murud said valitud vastupidavuse ja jätkusuutlikkuse järgi ning kõikidele taimeliikidele, mis olid läbi kunstliku pinnase ise tunginud, sai uus elu antud.

 Oaas sinu koduukse ees

 

Multifunktsionaalsus on võti, mis avab uksed mugavama ja võimalusterohkema elu poole! Kui park ning mitmekesiste võimalustega rekreatsiooniala on toodud otse sinu ukse taha, on võimalused lõputud – jaluta kogu perega, kogu end pärast pikka tööpäeva või veeda seda aktiivselt pinksi mängides. Aurora Pargi (endover.ee/aurorapark) haljastu näitel on tegu maastikualaga, mis sulandub keskkonnaga kui valatult, kuna hoitud on voolujoonelist ja looduslikku joont. Maastikuarhitektid Ülle Grišakov ja Signe Kangur, kes on antud lahenduse taga, toovad välja, et “autoliiklusest ja -parkimisest puutumata õueala pakub ehedat pargikogemust – olulised märksõnad siin on turvalisus, puhas õhk ning vaikus.“.

Congrete jungle

 

Inimesed on õnnelikud siis, kui nad on loodusega ühenduses. Kui üks maailma tihedaima asustusega linn tegi pöörde jätkusuutlikuma tuleviku poole, sai Singapur ühtlasi ka rohelise linna tiitli. Kõrghoonetesse rajatud sisekorruste terraariumid, taimeseinad, pargid ehk teisisõnu: tehismaastik käsikäes innovaatiliste lahendustega. Betooni, terase ja klaasi dominatsioon loob üheskoos ootamatute rohetavate elementidega eklektilise ja futuristliku ilme. Richard Hassell ja Wong Mun Summ on asutanud Singapuris baseeruva arhitektuuribüroo WOHA ning on just need nimed, kellele kuulub au, et biofiilne disain üle terve Singapuri on levinud. Biofiilse disaini väljakutseks on kombineerida looduslikud lahendused modernsete nõudmiste juures. WOHA sarnaste büroode visioon ongi äärelinliku utoopia asemel luua positiivsem ilme concrete jungle-mõistest!

Kodu looduse lummuses

 

Win-win! Uute kodude kerkimine metsa veerele võib luua uusi põnevaid maastikuarhitektuuri lahendusi, mis aitavad rohelusele anda uue väärtuse. 2019. aastal valmiva Aurora Nova (endover.ee/auroranova) projektis on peetud silmas printsiipi, kus ümbritsev metsakeskkond viiakse kooskõlla kogu projektiga – astmeliste terrasside ja katuseterrassidega arhitektuur loob võimaluse majasid veelgi enam loodusega siduda tänu mikrohaljastusele. Eriti praktiliselt ja nutikalt on lahendatud hoonete vahele jääv pargiala: kuigi maa alla jääb parkla, on kogu haljastus osavalt lahendatud haljastuskastide näol, s.h ka kõrghaljastus.

Geomeetrilised vormid

 

Keskkonnateadlik lahendus = loovlahendus! Kui piirkond, kuhu kodu rajatakse on rahulik ning rohelusest pakatav, on ainult loomulik, et seda kurssi hoitakse ka maastikuarhitektuursetes lahendustes. Lõokese Ringmajja (endover.ee/ringmaja) loodud rahulik sisehoov on sama voogav kui ringikujuline maja ise. Nii taimevalikutes kui ka mänguväljaku ja puhkenurkade puhul on kasutatud ümaraid vorme, mis loovad mängleva, kuid see-eest tasakaalus lõpp-tulemuse.