Aastalõpu intervjuu! Endoveri tegevjuht Robert Laud: tänu eestlastele omasele leidlikkusele tulevad majanduses ka helgemad päevad

2023. aasta tõi Endoverile mitu olulist kordaminekut: valmis Volta kvartali teine suur etapp, algas Riviera Viimsi ehitus ning veel enne jõule toodi turule ka päris uus Volta etapp. Millisel noodil lõppeb 2023. aasta ühe Eesti suurima arendaja jaoks ning mida on oodata uuel aastal?

Endoveri tegevjuht Robert Laud andis ülevaate lõppeva aasta tegemistest ja avaldas ka mõned ootused ja soovid uueks aastaks.

Mis läks Endoveril 2023. aastal hästi? 

Lõppev aasta oli väljakutseterohke nii müügi, finantseerimise kui ka mõningal määral ehitamise poolest, aga püsisime oma arendustega kenasti järjel. Kui aasta esimene pool kulges helgemates toonides, siis suve lõpp ja sügis kujunes kinnisvaraturul tervikuna keerulisemaks ja see puudutas ka meid. Sellegipoolest püsis Endoveri valmis toodetele nõudlus ja müügid said tehtud. Saavutatud tulemusega oleme ise rahul ning see on kindlasti üks olulisim kordaminek.

Meie tähtsamad töövõidud 2023. aastal on kindlasti Volta kvartali esimese suure etapi lõpetamine ja Rocca Towersi kõrghoonete kvartali kaksiktorni valmimine.

Milline on tänane makromajanduslik olukord Eestis ning mis mõju see meile avaldab?

Eestil on olnud kokku järjest seitse kvartalit majanduslangust, mis on ühtlasi ka Euroopa Liidu suurim näitaja. Täna teeb Eesti ekspordisektorile muret meie peamiste kaubanduspartnerite Soome, Rootsi ja Saksamaa majanduslik olukord ja probleemid. Eesti tööstusettevõtted ja eksportijad on partnerriikide nõudluse languse tõttu hädas toodete müügiga ning kui riik ei suuda piisaval määral kaupa eksportida, kanduvad sellest tulenevad mured ka siseturule üle. Eesti on väike riik ning pelgalt siseturuga me majandust toetada ei suuda.

Seoses Venemaa turu sulgumisega on paljud eksportijad loobunud odavast vene toorainest ning teinud ümber oma ärimudelid, et uute oludega kohaneda. Tänases olukorras on palju ettevõtete ja inimeste endi kätes. Keerulisest perioodist väljatulek sõltub suuresti turuosaliste endi leidlikkusest ja tegutsemisjõust. Majandus on küll sattunud raskesse seisu, kuid see on sundinud ja sunnib ka edaspidi otsima uusi väljundeid ja lahendusi, mis toob omakorda kaasa arengu ning mõjub meile pikas perspektiivis hästi.

Positiivne on ka see, et tööturg on olude kiuste hästi vastu pidanud ning töökoha kaotanud inimesed on saanud võimaluse mujale tööle minna. Uuel aastal võib tööturu seis aga mõnevõrra halveneda, sest ettevõtted ja valdkonnad, kellel oli vajadus palgata inimesi juurde, on seda tänaseks teinud ning kui töökohtade kadumine jätkub, suureneb töötus, mis mõjutab omakorda siseturule müüvaid ettevõtteid, keda senine ekspordi langus nii tugevalt mõjutanud ei ole.

Mis ootab kinnisvaraturgu ees uuel aastal?

2024. saab olema kaalutletud ja läbimõeldud tegutsemise aasta. Kinnisvara valdkonna võtmeküsimuseks on kindlasti objektide rahastamine. On lootust, et euribor hakkab kukkuma, sest selleks on indikatsioonid olemas. See toob ostjatele kergendust ajal, mil valik kasvab mõõdukalt ja intressid langevad.

Arendaja vaatest on oodata tugevat konkurentsi, mistõttu peavad otsused olema väga põhjalikult läbi mõeldud. Kindlasti on see arendajatele mõttekohaks: kas ja millal tulla turule uute projektidega?

Mis Teid isiklikult täna Eesti elus kõnetab? Millised on kitsaskohad ja mis teeb rõõmu?

Täna leidub küll omajagu neid asju, mis pigem rõõmu ei tee. Näib, et meil on maad võtnud suur kitsarinnalisus ning olulisi otsuseid tehakse nii eraisiku kui ettevõtte tasandil oma mätta otsast, süvenemata suurde pilti või sellesse, mis oleks tegelikult rahvale või riigile parim.

Rõõmu teeb aga see, et kõigest eelpool mainitust hoolimata toimib meie riik võrdlemisi hästi ja raskused on tõuganud nii inimesed, ettevõtted kui riigi leidlikkusele. Eestlased on alati silma paistnud paindlikkuse ja innovaatilisusega ja küllap leitakse tänu sellele ka lahendused tänastele probleemidele. Ma ei näe, et rasked ajad jääksid püsima, sest täna otsib igaüks lahendusi. Tänu eestlastele omasele leidlikkusele tulevad majanduses ka helgemad päevad.

Viimaste aastate ebakindlast seisust hoolimata on Endoveril tänaseks müüdud üle 90 protsendi valmis korteritest. Millest on tingitud Endoveri püsiv edu ja mis seisus on projektid täna?

Meie eeliseks olid kvaliteetsed valmis objektid, millega said ostjad ise tutvumas käia ja käega katsuda. Loomulikult ka see, et usume ise oma toodete väärtusesse ja sobivusse linnakeskkonda ning mõistame, mida ostja täna kinnisvaraturult ootab. Oleme loonud väärikaid hooneid väga heades asukohtades ja panustanud linnaruumi kui terviku arengusse. Endoveri edu taga on loomulikult ka tubli ja pikalt kokku hoidnud meeskond, kes on tulnud läbi nii headest kui halbadest aegadest.

Rocca Towersi väärikale kõrghoonete kvartalile paneme uuel aastal punkti ning juba esimese kvartali lõpus hakkame Tower IV kortereid ostjatele üle andma. Tänaseks on tipukõrgusest puudu veel vaid paar korrust. Minu hinnangul on see üks tõeliselt hästi välja kukkunud ja domineeriv arendus kogu Tallinna ja linnapildi kontekstis.

Riviera Viimsi projektiga saime kopa lõpuks maasse lüüa ja ehituse käima lükata, aga Viimsi parimad viljad nopime müügitegevuse mõttes kindlasti suvel ja sügisel, mil majad on valmimisjärgus ning inimesed saavad merevaadete ja keskkonnaga ise tutvumas käia. Praegune eelmüük on läinud hästi ja järgmist suuremat müügilainet on oodata suvel.

Suve lõpus said valmis Volta kvartali teise etapi viimased hooned ja tänaseks oleme tulnud turule uue Volta etapiga, mille käigus rajame kvartalisse kolm uut A-energiaklassi hoonet ja rekonstrueerime ühe ajalooline hoone.

Kas uus Volta kvartali etapp väljendab usku turu seisu paranemisse või hoopis sellesse, et Endoveri toodetele on püsivalt suur nõudlus oludest sõltumata?

Volta näol on tegemist Endoveri suurima arendusega ja tänaseks on selge, et Volta kvartal asub Tallinna mõttes tuleviku piirkonnas, kuhu tasub panustada ja investeerida. 90 protsenti Volta valmis pindadest on müüdud ja sellest tulenevalt otsustasime, et on õige hetk tulla välja uue pakkumisega, mis vastaks nõudlusele.

Lisaks elukondlike hoonete arendusega tegeleme Voltas ka ärihoonete uute etappide ettevalmistamisega. Protsessid on töös ja loodame järgmisel aastal ehituslube ka esimestele uutele Volta ärihoonetele.

Millised on Teie enda soovid uude aastasse?

Minu soov ja eesmärk on liikuda kinnisvaraturul ja majanduses laiemalt ilma ootamatute raputusteta. Praeguseks kujunenud majandusolukorda üleöö muuta ei saa, kuid loodan, et edasine asjade käik on mõistlikul määral etteaimatav, et saaksime teha õigeid otsuseid, mis on igaühe seisukohast parimad ning võimaldavad meil keerulised ajad üle elada. Uude aastasse tasub kaasa võtta rahulikum samm ja ummisjalu kuskile joosta ei maksa.

Endover liigub uuel aastal samuti eesmärgipäraselt ja läbimõeldult edasi käimasolevate suurarendustega. Jätkame kõigi projektide arendus-, ehitus- ja müügitegevust. Võtmeküsimuseks jääb aga see, kuidas hinnata ja tunnetada turgu õigesti ja millal on parim aeg tuua müüki uusi tooteid.

Kõigile Eesti inimestele soovin aga rahulikku meelt ja tasakaalu eristamaks, mis on täna tegelikult oluline ja mis mitte ning seda nii töisel kui isiklikul tasandil. Loodan, et võimalikult paljudel inimestel on võimalik veeta pühade aeg lähedaste seltsis ja oma kodus. Kõigil see kahjuks võimalik ei ole ning just seetõttu tegi Endover tänavu ka pühadeaegse heategevuspanuse organisatsioonile, mis aitab kodumaalt välja viidud Ukraina lastel taas oma lähedaste juurde jõuda.