Aastalõpu intervjuu! Endoveri tegevjuht Robert Laud: lõppev aasta oli töine, aga siiski hea - Endover

Aastalõpu intervjuu! Endoveri tegevjuht Robert Laud: lõppev aasta oli töine, aga siiski hea

2022. aasta tõi Endoverile nii mõnegi olulise kordamineku: valmis mitu uut hoonet, mitmed suurprojektid müüdi edukalt lõpuni ja turule toodi ka üks päris uus ja eriline projekt. Kuidas möödus 2022. aasta ühe Eesti suurima arendaja pilgu läbi ja mis seisus on tänaseks Endoveri olulisemad käimasolevad projektid?

Endoveri tegevjuht Robert Laud andis ülevaate lõppevast aastast ja avaldas ka mõned põnevamad ootused ja plaanid uueks aastaks.

Mille poolest jääb teile meelde 2022. aasta ja kuidas läheb Endoveri arendustel?

2022. aasta jääb kindlasti meelde eelkõige selle poolest, et mitmed meie olulisemad arendused nagu näiteks Torni kõrghoone Kristiine linnaosas, vanast Kunstiakadeemia hoonest elegantseks linnamajaks rekonstrueeritud Ambassador kesklinnas ja ajalooline Klaussoni Kommivabriku projekt Kalamajas said läbi müüdud ja seda aasta esimeses pooles.

Nende projektide kõrvalt on meile väga olulisel kohal ka meie värskeim valminud arendus ehk Rocca Towers Haaberstis. Täna on mul hea meel öelda, et mõlemad kaksiktornid on valmis, korterite üleandmine käib ja aastalõpu müük on lausa ületanud ootuseid praegust turu seisu arvestades.

Eraldi mainimist väärib kindlasti ka Volta kvartal, mis on olnud meile nii ehituslikus kui arenduslikus mõttes kõige suurem tööpõld. Oleme projektiga jõudsalt edasi liikunud eriti just infrastruktuuri, tänavavalgustuse, vee- ja kanalisatsioonisüsteemide ja soojatrasside rajamisega – see on suur töö, mida ostja tänaval ei märka, aga nii meie kui linna jaoks on märgiline, et oleme töödega nii kaugele jõudnud ja pikalt kasutuseta ajalooline piirkond saab uue ja kaasaegse taristu.

Loomulikult oleme astunud suuri samme ka silmale nähtavate töödega. Ajaloolise paekivihoone ehk Volta Galerii Loftide ehitus on tänaseks jõudnud nii kaugele, et novembri viimasel päeval andsime ostjale üle esimese tänavaäärse äripinna. Kvartali esimeste päris uute hoonete ehk Volta Residentside ehitus püsib samuti graafikus ja juba järgmise aasta esimeses pooles antakse üle esimesed korterid.

Kokkuvõttes on meil olnud väga töine, aga siiski hea aasta, ja seda vaatamata majanduslikule ja geopoliitilisele turbulentsile. Väljakutseid oli ja kindlasti on ka tulevikus, kuid oleme uute oludega järjest kohanenud ning tänu heale meeskonnale kõigega hakkama saanud.

Midagi siis praegu pooleli või seisma ei jää?

Endoveri arendused ei ole läinud pausile ega lähe ka tulevikus. Kõik, mis on meil täna töös, ehitatakse graafiku järgi kenasti lõpuni. Oleme alustanud ja jätkame plaanipäraselt ka täiesti uute projektidega, millest uusim on mereääre arendus Viimsis Haabneeme rannas. Pausile lähevad vaid kaugemad uuemad etapid ja seda ka vaid seni, kuni on näha, et tarbija nõudlus on taas piisavalt tugev või kui oleme müünud piisavalt suure osa olemasolevatest hoonetest.

Meie mahud on nii suured, et alati on suur maht töös ja mingi maht ootamas oma parimat aega.  Meil on hiljuti valminud ja lähiajal valmimas üle 300 uue korteri ja äripinna, mis on üks suurimaid mahtusi Eestis. Seda ei saa kuidagi pausile minekuks nimetada. Lisaks on meil valmis projekteeritud ja kui turg soosib, siis koheselt valmis turule toomiseks veel neli hoonet kokku ligi paarisaja pinnaga.

Turult on kosta seisukoht, et täna ei ole tark valada betooni, teadmata täpselt, millise tempoga see hiljem käiku läheb.

Aga kuidas turul läheb ja mida mõtleb ostja?

Minu silmis on turg esmasest šokist tänaseks toibunud ja turule tagasi tulemas. Rocca Towersi pealt on eriti hästi näha, et ostja fookus on täna valmis toodetel. Praegu ei taheta võtta riski paberil toodetega ning eelistatakse pindu, mida on võimalik kohe näha ja käega katsuda.

Meie tunneme end selles osas väga mugavalt, sest valmis on nii Rocca Towers kui ka Volta kvartali esimene suurem hoone ning üsna pea valmivad ka kvartali järgmised elupinnad.

Milline on Endoveri praegustest projektidest kõige menukam?

Arvan, et selleks võiks olla Viimsi projekt, millel algas hiljuti ka eelmüük. Tegemist on omapärase piirkonnaga, kuhu valla poliitika tõttu lähiajal ja ka pikemas perspektiivis palju uusi arendusi luua ei saa. Veel vähem otse ranna servale sarnaselt Riviera Viimsi projektiga. Tõenäoliselt on see ka üks põhjus, miks näeme täna väga aktiivset huvi registreerimist meie kodulehel – nõudlus selliste unikaalsete korterite vastu on Viimsis suur ja pakkujaid vähe.

Tänaseks on müük alanud ja vastavalt müügitulemuste realiseerumisele, alustame järgmise aasta esimeses pooles ehitustegevusega.

Volta kvartali projekt on nii mahukas, et seda võiks nimetada arenduse asemel ka suuremat sorti linnaplaneerimiseks, mis on suuresti linna pärusmaa – kuidas koostöö sujub?

Ausalt öeldes ei ole viimase aastaga läbimurret toimunud ja uusi või olulisi koostööformaate sündinud ei ole. Ehitusload ja detailplaneeringute menetlemised toimuvad endiselt aeglases tempos ning infrastruktuuri rajamine on arendaja õlul. Ainuke meile teada olev infrastruktuuriprojekt on trammitee rajamine sadamasse, aga muid rööbastranspordi võrgustiku arenguid, mis oleksid linnaosas vägagi tervitatud, ei paista.

Sellest hoolimata tekib Volta, Krulli ja Noblessneri näol Põhja-Tallinnasse tulevikus 15 minuti linna kontseptsioonist lähtuv keskkond, kus elanikud saavad oma igapäevased käigud tehtud jalgsi, ratta või ühistranspordiga ja seda 10-15 minutiga. Mida populaarsemaks muutuvad jalgrattad ja jalgsi liiklemine, seda tõenäolisemalt toimub piirkonnas iseregulatsioon, mille tulemusel muutub nii linnaruum kui ka tänavate ja teede kasutus.

Millised on Endoveri jõulutraditsioonid?

Pühade paiku kulub kõigile ära aeg pere ja sõprade seltsis. Vaatamata sellele, et kalendris on tänavu puhkepäevi vähe, veedetakse jõuluperiood lähedaste keskel. Meile tuleb aasta lõpp rahulik ja pärast jõulupidu saadakse ka puhkama.

Kingituste tegemine käib meil sel aastal natuke teistmoodi. Otsustasime oma partneritele kingituste asemel saata Kadri-Maria Mitti originaal-illustratsiooniga kaardid, milles muuhulgas toome esile, et jõulukingiks mõeldud summa panustati tänavu organisatsioonile Slava Ukraini, mis toimetas iga Endoveri ja Metropoli ehituse töötaja kohta Ukrainasse abipakid.

Tänaseks oleme saanud ka tagasiside ja nägime oma silmaga, kuidas meie pakid rindejoone lähedal elavatele inimestele üle anti. See on väga emotsionaalselt ülendav tunne ning on meeldetuletuseks Eesti inimestele, et meil siin läheb tegelikult väga hästi.

Millised eesmärgid olete seadnud uueks aastaks?

2023. aastal on peamine eesmärk viia lõpuni käimasolevate projektide ehitus ning hakata üle andma kortereid järjest valmivates hoonetes. Teine eesmärk on jätkata aktiivselt müügitegevust.

Riviera Viimsis alustame ehitustegevust ja Rocca Towersi ja Volta kvartalites jätkame uute etappidega. Voltas ootab taastamist veel üks vana paekivihoone, kuhu on planeeritud äripinnad ja projekteerimises on ka üks päris uus kõrghoone, kuhu tulevad nii äri- kui elupinnad. Samal ajal käib meil usin tootearendus ehk töö nende etappidega, milleks meil veel ehitusluba ei ole.

Samuti on meie pilgud suunatud aasta teise poolde, mil tuleb ära otsustada, millised on järgmised projektid, mille me ette võtame. Tööd jätkub ja uut aastat alustame lootusega, et 2023. toob positiivset nii majanduslikus kui geopoliitilises sfääris.