Kuidas saada päris oma suvekodu juba järgmiseks nädalavahetuseks?

Terve talve ja jaheda kevade pole see soov endast märku andnud, aga nüüd tahaks oma mõnusast – ja võib-olla isegi päris uuest? – linnakodust loodusesse, vee äärde või vee peale. Tahaks oma suvekodu, ükskõik kui pisikest! Ja tahaks seda kohe!

 

1. Nii Eestis kui mujal on välja mõeldud hulk perfektseid pisikesi maju, mida saab valmiskujul osta, enda maatükile lasta transportida ja – voila! – ongi suvila olemas, jääb vaid sisustamisrõõm. On see aga hea mõte? Eesti majadest on viimase aasta jooksul kõige enam kõneainet pakkunud Koda. See on eriline esiteks selle poolest, et on valmistatud selles valdkonnas üsna ebatavalisest marejalist – betoonist. Teiseks vastutab selle kvaliteedi eest  terve paraad Eesti disainereid ja sisearhitekte: Hannes Praks (EKA), Kadri Tonto, Kariina Kaufmann, Mariana Hint, Björn Koop, Tarmo Luisk, Siim Porila, Viktoria Andrejeva. Koda ongi Eestisse täiuslik suvitamismaja. Teil on vaja vaid kinnistut, kuhu see paigutada – Koda ei vaja kooskõlastusi ega ehitusluba. Lisaks on see piisav ka jahedateks suvepäevadeks.

2. Teate juba ennast, et tüdinete tõenäoliselt ära ühes kohas suvitamisest või ei ole ideaalse asukohada kinnistut, millele ta oma suvekodu praegu vabalt püstitada saaksite mõne aasta pärast enam võimalik kasutada? Pole probleemi, mitmed moodulmajad ongi ehitatud nii, et saaksid teiega kaasa kolida ja suvekodu asukohta vahetades ei pea te armsaks saanud interjöörist ja asjadest loobuma. Hispaania arhitektuuribüroo Ábaton on arendanud välja väikemajaseeria ÁPH80, mis sealses kliimas sobib ka aastaringselt elamiseks, Eestis aga ülimõnusaks pisikeseks suvekoduks. ÁPH80 suurim pluss on see, et seda on tõesti lihtne transportida. Päris sõiduauto järelhaagises seda muidugi ära ei vea, aga kui ühes kohas suvitamisest hakkab küll saama või tekib mõte kolida pensionipõlve veetma hoopis Vahemere äärde, siis on ikkagi väga lihtne maja auto peale tõsta  ja ära kolida kogu koduga. Ka on maja väga ökoloogiline, see on valmistatud uuskasutusmaterjalidest.  Maja hind algab 21 900 eurost ja selle pindala on 27 ruutmeetrit (9x3m). Majja mahub avatud köögiga elutuba, üks magamistuba ja duširuum WC-ga.

www.abaton.es

3. Armastate üle kõige maailmas vett ja ideaalne suvekodu oleks veele nii lähedal kui võimalik? Moskvas tegutsev arhitektuuribüroo Bio Architects toodab nime all DublDom tegelikult tervet seeriat väikemaju, mida nad üle maailma lennutavad – maja tuuakse koju karbiga kätte ja saab valmis ühe päevaga. 26 ruutmeetrise eluruumide pinnaga DD 1.26 on seeria kõige pisem maja ja saab tõepoolest kokku pandud ühe tööpäevaga. Ujuvmaja kantakse registrisse laevana ja selles võib elada ükskõik millises sadamas või kai ääres. DD 1.25 maksab vaid pisut üle 20 000 euro. Kusjuures firma saadab ise kohale ka paigaldajad, nii et “majaehitust” ei pea ise ette võtma. 26 ruutmeetrile mahub üsna minimalistlik kodu, kus on ometigi olemas esik, elutuba avatud köögiga, üks magamistuba ja ka vannituba. Selle seinad ja põrand on korralikult isoleeritud, akendel topeltklaasid ja paigaldatud on ka nii sise- kui ka välisvalgustus.

4. Moodulmaja on hea mõte ka siis, kui teate juba ette, et mõne aasta jooksul pere kasvab. Praegu pole suure suvemaja alla mõtet raha seisma panna, kui kõiki tube vaja poleks. Moodulmaja ongi väga ratsionaalsete inimeste maja – enamus tänapäevaseid moodulmaju on loodud nii, et samu või sama seeria mooduleid saab omavahel ühendada lõputul hulgal. Nii et kui ühel hetkel avastate, et alguses kahele mõnusaks pesaks ostetud suvemaja jääb pere kasvades kitsaks, saab arhitektuurialast kuritööd sooritamata seda mugavalt laiendada!

Easyhome’i moodulmaja Cube on ajatu välimusega moodulmaja, mida selle kõige lihtsamas versioonis saab kasutada mugava lehtla, praktilise väliköögi või grillimajana. Lisades uksed, soojenduse ja veel mõned moodulid, saate luua just teile sobiva suvemaja, sauna või külalistemaja. Võimalused on piiritud.

5. Maailma tipparhitektuur on niimoodi kättesaadav ka Eestis. Taani tootja Vipp ei vaja tutvustamist. Eestis on nad tuntud ennekõike kõige elegantsemate prügikastide loojatena, ent firma looming on palju laiem. Mõned aastad tagasi rõõmustasid nad maailma väga kompaktse köögiga, mis sobis perfektselt väikesel pinnal elavatele urbanistidele. Nende moodulmaja on disaini poolest samuti klass omaette. Nime all Shelter turule tulnud moodulmaja on Vippi portfoolio seni kõige suurem ese ja see on ilmselt ka ainus põhjus, miks see varsti iga disainifriigi kodus ei ole.
Maja pindala on 55 m2 ning iga selle ruutmeeter on disainiauhinda väärt.

www.vipp.com

Moodulmajade kasuks räägib veel ka see, et need majad on mõeldud paigaldamiseks ükskõik kuhu: võite püstitada hoone oma koduhoovi, mere äärde, järve kaldale, jõe äärde või kus iganes teie maatükk asub.