Kuhu liigub Tallinna kinnisvara uusarenduste turg? - Endover

Kuhu liigub Tallinna kinnisvara uusarenduste turg?

Tuginedes avalikult kättesaadavale statistikale, võib väita, et kinnisvarturg on jätkuvalt tõusuteel. Kui 2018. aastal oli Tallinnas keskmine müüdud m2 hind uusarenduses 2410 €/m2, siis 2019. esimese kvartalis on see tõusnud juba 2%. Aprill 2019 seisuga on kinnisvaraarendajate müügis olevate korterite keskmine m2 hind aga juba 2700 €/m2, mis on 10% kõrgem 2019. aasta 1. kvartali müügihindadest. Sellest numbrist peegeldub selgelt suund jätkuvale hinnatõusule, mida tõukab tagant ehitushindade kasv ja aktiivne turunõudlus.

Linnaosadest tegi 2018 Q1 vs 2019 Q1 suurima hinnatõusu uusarendustes müüdud korteritest Haabersti, kus tõus oli lausa 22%. Selles hinnatõusus oli oluline roll Haven Kakumäe arendusel. Kui eelmainitud arendus kõrvale jätta, oli hinnatõus 12%. Samuti tegi tugeva tõusu Põhja-Tallinn, kus hinnatõus oli 14%. Sellesse tõusu panustasid suuresti Endoveri objektid Klaussoni Kommivabrik ja Volta Loftid. Samuti Merko arendused Rand ja Noblessner. Linnaosadest eristub selgelt Pirita, kus uusi arendusi on väga vähe ning tehingute aktiivsus väga madal.

Arendajatest juhib Tallinnas kinnisvaraturgu Endover, kes on 2018-2019 Q1 võrdlevatel andmetel juhtiv kinnisvaraarendaja nii käibelt, müüdud ühikute arvult ning müüdud ühikute mahult. Müüdud ühikute võrdluses tegi Endover teistest ligi kolmandiku parema tulemuse.

2018 - 2019 Q1 jooksul müüdud korterite arv arendajate lõikes

Kui vaadata, mis on hetkel (aprill 2019) pakutav ühikute maht, siis siin on turu liider taas Endover, kellelel on avalikus pakkumises üle 50% rohkem kortereid, kui järgmistel arendajatel.

Seisuga aprill 2019 müügis olevate uusarenduste korterite arv arendajate lõikes

Müüdud ühikute lõikes juhib edetabelit TTP Pöörise arendus. Kaugele ei jää Endoveri arendused, kus väga hea tulemuse on teinud Lasnamäel Vega, Haaberstis Aurora Nova ning Kristiines Torn.

2018 - 2019 Q1 jooksul müüdud korterite arv uusarenduste lõikes

Vaadates uusarenduste turgu laiemalt ning millises vahekorras kortereid ostetakse ja pakutakse, siis enim ostetakse 2-toalisi kortereid, kokku 41%, järgnevad 3-toalised 33%-ga kogumüügist.

Korterite jaotus toalisuse järgi aastal 2018 - 2019 müügis või müüdud korterite põhjal

Kui rääkida tüüpilistest korterite suurustest, siis enamikes linnaosades on valik suhteliselt lai, aga suund on väiksemate, hästi lahendatud funktsionaalse planeeringuga korterite suunas. Seda eelkõige põhjusel, et eriti just äärelinnas, mõjutab korteri lõplik suurus hinnatundlikumat klienti. Lisaks on investori vaatest väiksemate korterite potentsiaalne üüritootlus parem, kuna üürihinda mõjutab rohkem korteri tubade arv, kui lõplik suurus. Lähitulevikus on oodata selle trendi jätkumist.

Mediaan suurused, ruutmeetrihind ja lõpphind toalisuse järgi 2018 - 2019 Q1 müüdud korterite andmete põhjal