2018. aastal lõpetasime edukalt müügi kolmes arendusprojektis ja tõime turule kolm uut projekti: kõrghoone Torn Kristiines, Klaussoni Kommivabriku Kalamajas ja Ambassadori südalinnas. Lisaks planeerime 2019. aastal tuua turule veel paar uut projekti ning jätkame kahe tervikliku kvartali arendusega Põhja-Tallinnas.
Kui kliendid küsivad, millisena näeme Tallinna kinnisvaraturu tervislikku seisundit, siis eeltoodud mahud on neile kinnituseks, et meie usume turgu ja sellesse, et kvaliteetsele ja eristuvale tootele on lähiaastatel nõudlus olemas.
Stabiilne areng Tallinna turul
Endoveri analüütikute hinnangul on Tallinna kinnisvaraturg väljumas kiire kasvu faasist ja sisenemas stabiilse arengu faasi, kus hindade ja tehingute kasvu hoog aeglustub ja jätkab rahulikku arengut.
Kas on oodata hindade langust? Seda analüütikud ei usu. Nõudlus on jätkuvalt kõrge ning nõudluse ja pakkumise suhe heas tasakaalus. Kvaliteetne südalinna ja Kalamaja kinnisvara hoiab oma väärtust. Kuna pakkumise maht on kasvanud, siis müügiperioodid pikenevad, aga hinnatase püsib. Äärelinnades näeme veel mõningast ruumi hinnakasvuks, eriti aktiivne on Haabersti-Mustamäe piirkond.
Mis kinnisvaraturgu mõjutab?
- Eluasemelaenude intressimäär. 2018. aasta detsembrikuine uute eluasemelaenude intressimäär oli Eesti panga andmetel 2,41%. Aasta tagasi, 2017. aasta detsembris oli see 2,32%. Laenuintressid pikaajalistel kodulaenudel püsisid 2018. aastal 2,2% tasemel. Konsensuslikult oodatakse 2019. aastal intresside mõningast kasvu.
- Elanike sissetulekute tase. Eesti keskmine brutokuupalk oli Statistikaameti andmetel 2018. aasta III kvartalis 1291 eurot, tõustes eelmise aasta III kvartaliga võrreldes 7,5%.
- Korterite hinnatase. Tehingute mediaanhinna kasv aeglustus 2018. aastal. Kui 2017. aasta jooksul oli kasv 8,2%, siis 2018. aastal tõusid hinnad 5,7%. Tehingute hinnad kasvasid enim Põhja-Tallinnas (11,4%), mujal jäi hinnatõus valdavalt 5% ja 7% vahele. Tehingute mediaanhind oli kõrgeim kesklinnas, kus see ainsana ületas 2000 EUR/m² piiri.
- Tehingute aktiivsus. 2018. aastal sõlmiti kokku 9698 korteriomandi ostu-müügitehingut, mida oli üle 60 tehingu võrra vähem kui mullu (-0,6%). Aktiivsuse mõningast langust oli märgata aasta teises pooles (kuni -6%).
Prognoos aastaks 2019
Kinnisvaraturu tervis aastal 2019 on Endoverist vaadatuna hea ja stabiilne. Inimeste sissetulekute ja kinnisvara hindade suhe on heas tasakaalus. Tehingute aktiivsus aeglustub mõnevõrra (0-5%), hinnakasv aeglustub, aga ei pöördu langusesse, pigem on ootus 3-5% suurusele kasvule. Toimub väiksemahuline eluasemelaenuintresside kasv, laenuintressid pikaajalistel kodulaenudel püsivad sarnasel tasemel. Turg stabiliseerub. Aktiivsuse langust ja pikemaid müügiperioode on näha kesklinnas ja premium kinnisvara puhul, äärelinnad ja Kalamaja on endiselt atraktiivsed ja tehinguterohked.