Ambassador - stalinistlikust koolihoonest tänapäevaseks linnapaleeks - Endover

Ambassador – stalinistlikust koolihoonest tänapäevaseks linnapaleeks

Ambassadori hoone on seisnud uhkelt Tallinna südalinnas Kompassi väljaku serval aastast 1957. Juba 2021 kevadeks saab hoone pärast põhjalikku ümberehitustööd uue väärika ilme modernse linnapaleena.

 

Hoone esialgne eskiis

Pedagoogilise Instituudi ajalooline koolihoone

Gonsiori tn 9 hoone projekteerimist alustati 1953. aastal järgides seni kehtinud arhitektuurikaanoneid: kavandati rikkaliku krohvdekooriga neoklassitsistlikku hoonet. Hoone sai algusest peale kavandatud Tallinna Pedagoogilise Instituudi tarbeks, mille kasutusotstarbeks sai peaasjalikult ühiselamu.

1953. aastal põhimõttelise heakskiidu saanud lahendus tuli 1956. aastal aga ümber teha – koos J. Stalini surmaga toimusid ka arhitektuuris järsud muudatused. Algne suursugune dekoor ja ehiselemendid võtsid tagasihoidlikuma ilme. Sarnaselt fassaadile valmisid ka interjöörid stalinismile omase dekoorita. Algsetest kavatsusetst andsid märku vaid lakoonilised pilastrid, dolomiidist portaal ning jõulised karniisid hoone Gonsiori tn poolsel osal.

Perioodile iseloomulikult oli fassaadil kasutatud väärikaid ja kvaliteetseid materjale: terrassiitkrohv, kivikatus, looduskivist portaal ja sokliakende raamistused. Gonsiori tn 9 lakooniline dekoor ning klassitsismile omased proportsioonid muutsid hoone arhitektuuri eripäraseks ja väärtuslikuks.

Hoone toimis ühiselamu ja koolina kuni avaliku oksjonini 2015. aastal, mille käigus soetas Kompassi väljakul asuva maja Endover Kinnisvara.

Hoone ehitus septembris 2020
Väärika vana fassaadi taha kerkib päris uus hoone

Ehitus täies hoos

Pärast pikaajalist lammutustööde lõppu sai augustis Ambassadori ehitustegevus hoo sisse. Septembri alguses paigaldati objektile tornkraana. Ehitusobjektil on tänaseks lõppemas keldrikorruse ja vundamendi ehitus, samaaegselt kulgevad montaažitööd. Juba oktoobri keskel on paigas hoone nurgakivi ning kerkima hakkavad elukorrused.

Väärikas ajalooline hoone rekonstrueeritakse täielikult – vanast hoonest säilib vaid selle väärtuslikeim osa, milleks on Gonsiori tänava poolne fassaad. Kõik muu saab hoones olema päris uus, muuhulgas lisandub ehitustööde käigus kaks omanäolise disainiga penthouse korrust.

Tulevasse 7. koruselisesse eluhoonesse ehitatakse vaid 38 korterit ning esimestele korrustele äripinnad. Hoonega on ühendatud läbi kolme tasandi kulgev garaaž, mille korruste vahel opereerib moodne autolift.

Ambassadori väljapeetud arhitektuurne ilme on kantud visioonist muuta see elegantseks südalinna residentsiks, mis loob linna prestiižseimale asukohale väärtust pikkadeks aastateks.

Janar Blehner, arhitekt

Pealinna esinduslikemas hoones valmivad juba 2021 kevadeks kaunid linnakorterid. Saadaval on 20−200 m2 suurused avarad residentsid, milles loovad suursugust tunnet kõrged laed ja uksed ning luksuslik siseviimistlus. Enamus korterite juurde kuulub rõdu, terrass või katuseterrass, kust avanevad kordumatud vaated südalinna klaastornidele, vanalinnale ning Kompassi väljakule.

 

Tutvu projekti ja saadaval olevate korteritega lähemalt: www.endover.ee/ambassador