9 disainiklassikut, mis panevad pimedad õhtud särama - Endover

9 disainiklassikut, mis panevad pimedad õhtud särama

09. oktoober 2017

Pole jäävamaid asju kui ajutised asjad. See on reegel, mida uut kodu sisustades endale mitu korda päevas meelde tuletama peab. Isegi kui teate, et kodu pole igavene ja pere kasvades või teise linna kolides on võimalus luua täiesti uus interjöör, tasub ikkagi osta ainult selliseid asju, mille endaga ka järgmisesse kodusse kaasa võtaksite.

 

Või siis selliseid, mille puhul võite olla kindlad, et kui need teile ükspäev enam ei sobi, on alati keegi, kes neid ihaldab – teisisõnu, tasub osta disainiklassikuid. Ja kuna pimedad sügisõhtud annavad äsja unistuse koju sisse kolinud peredele üsna selge vihje, et sisustamist peab alustama valgustitest, on hea teada, millised neist ajas väärtust ega elegantsi ei kaota ja kust neid osta saab.

 

1. Laevalgusti PH 5.

Taani disainiikooni Poul Henningseni 1958. aastal loodud lamp on tootmises tänaseni. Taanis on see juba üle 50 aasta olnud üks populaarsemaid pulmakinke. Hind alates 674 eurost. Eestis müüb Elke Mööbel.

www.elkemoobel.ee

 

2. Põrandalamp Arco

1962. aastal otsis disainer Achille Castiglioni valgustit, mis ripuks ta söögilaua kohal – ent tal ei olnud rippvalgusti paigaldamiseks sinna elektrit veetud. Probleemi lahendamiseks sündis Arco, mis nüüd on ühes igast kümnest Itaalia kodust – ja loomulikult ka paljudes kodudes üle maailma. Hind alates 1713 eurost. Tootja Flos ja Eestis müüvad Hektor Light ja Inspira.

www.hektor.ee

www.inspira.ee

3. Rippvalgusti Saucer

1950ndate aastate modernse interjööri kohustuslik element sündis George Nelsoni enda praktilisest vajadusest. Ta leidis sarnaseid valgusteid, ent need olid talle kättesaamatult kallid. Hind alates 280 € ja seda müüvad kõik suuremad valgustite veebipoed.

4. Modernne rippvalgusti Skygarden

Ainult kümme aastat vana rabavalt ilus Marcel Wandersi loodud rippvalgusti on juba üks tuntumaid maailmas. Hind alates 2495 €. Eestis müüb Dectona.

www.dectona.ee

5. Lauavalgusti Bourgie

Disainer Ferruccio Laviani miksis julgelt barokset vormi ülimalt kaasaegse materjaliga – plastikuga – ning tulemuseks on üks unustamatuid valgusteid. Hind alates 279 €. Tootja Kartell ja Eestis müüb Inspira, aga Kartelli kodulehelt leiab ka veebipoe, kust saab Eestisse tellida.

www.inspira.ee

6. Tolomeo lauavalgusti

Äsja 30.sünnipäeva tähistanud Tolomeo valgustite perekond sai alguse sellest Michele de Lucchi loodud laualambist, mida tehes pidas ta silmas ennekõike arhitektide vajadusi. Valgusti asendit on imelihtne muuta ja selle lihtne puhas joon sobib igasse kümnendisse. See on Euroopas kõige enam müüdud lauavalgusti ja nõudlus selle järele ei ole 30 aastaga vähenenud. Veel häid uudiseid? Kui kogemata lõhute mõne valgusti detaili, siis ei pea kogu lampi ära viskama – saate Artemidest tellida endale ainult puuduva detaili ja kuna konstruktsioon on geniaalset lihtne, saate selle ka ise vahetada. Hind 237 €, Laterna Magica.

www.laterna.ee

Fotol Michele de Lucchi

7. Põrandalamp Twiggy

Legend räägib, et kui Marc Sadler disainis Twiggy´t, tahtis ta luua midagi naeruväärset ja koomilist. Hind alates 1289 €. Tootja Foscarini.

www.inspira.ee

8. Lauavalgusti type 75

Briti kõige tuntuma disianibrändi Anglepoise® valgusti sündis juba 1932 aastal, kui selle lõi George Carwardine. Valgusti on saadaval väga erinevates suurustes ning seda võib näha kõige tavalisemates ja ka uskumatutes kohtades maailmas. Näiteks oli see a MI-6 peakorteris filmis “007 Skyfall”. Eestis müüb Casa Studio.

www.casastudio.ee

9. Laua- ja põrandavalgusti Taccia (tootja Flos)

Valgustimaailma Mercedes Benz. Disaineriteduo Achille ja Piergiacomo Castiglioni lõid selle 1962. aastal ja sellest sai alguse selle loojate tähelend disainimaailmas. Hind alates 694 eurost (lauavalgusti). Eestis müüvad Hektor Light ja Inspira.