Volta galeriis avatakse Kaupo Karelsoni kollektsioonil põhinev näitus „Femisfäär“

Juba sel neljapäeval, 14. märtsil kell 18.00 toimub Volta Galerii Loftide enam kui sajandi vanuses tööstushoones Kaupo Karelsoni isiklikul kollektsioonil põhineva näituse „Femisfäär“ avamine.

Galerii asub ajaloolises Volta kvartalis, mis on saamas uue hingamise tänapäevase ja jätkusuutliku elu- ja ärikvartalina. Näitus ootab külastajaid 15. märtsist 21. aprillini, kolmapäevast pühapäevani, kell 12–18 aadressil Uus-Volta 9/1.

Kunst naise pilgu läbi

Näituse kuraator Lilian Hiob on valinud kollektsioonist välja kaasaegsete naiskunstnike teosed, mis mõtestavad naise keha kujutamist. Teostes ei käsitleta naise keha objektina, vaid vaadeldakse seda naisepilgu (female gaze) kaudu ning seeläbi omandavad kujutatud kehad subjektsuse ja autonoomia, neil on olemas valikuvabadus ja enesemääratlusõigus.

Kunstnikud käsitlevad ühiskondlikke võimudünaamikaid ja teemasid nagu naisi piiravad sotsiaalsed tõekspidamised, iluideaalid, iha ja ootused naisele ja tema kehale ning emadus ja sellega kaasnevad ühiskondlik-poliitilised küsimused.

Näitusel on eksponeeritud eelkõige noorema põlvkonna naiskunstnikud, teiste hulgas Cloe Jancis, Sarah Nõmm, Anita Kremm, Marta Stratskas, Mirjam Hinn, Laura Põld, Eike Eplik jt. Et kõrvutada erinevaid käsitlusi naise kehast ning jälgida vaataja pilgu muutumist ajas, on kaasatud Kaupo Karelsoni kogusse kuuluvad teosed Eduard Wiiraltilt, Uku Masingult ja Rudolf Sepalt.

Kollektsioon on märkimisväärne naisautorite kõrge osakaalu tõttu. Samuti on tähelepanuväärne kogu temaatiliselt fokusseeritud, kuid lai meediumispekter: kogusse kuulub maali ja graafika kõrval videoteoseid, installatsioone, skulptuuri ja keraamikat.

Volta kvartal on saamas uue hingamise

Mahuka tööstuse kõrval käis Voltas ka aktiivne kogukonna- ja seltsielu: kvartalis tegutses kultuurimaja, spordiväljakud ja kogukonnaplatsid. Volta kvartali lugu ulatub tagasi aastasse 1899, mil visionäärid Carl ja Christian Luther allkirjastasid elektrotehnika tööstuse põhikirja, pannes aluse Volta tehasele. Tehas, mis on saanud nime kuulsa Itaalia füüsiku ja keemiku Alessandro Volta (1745-1827) järgi, on andnud ajalukku võrreldava panuse ning jääb seda väärikalt edasi kandma ka tulevikus.

Noblessner-Volta-Krulli piirkond Kalamaja südames on muutumas Põhja-Tallinna kuldseks miiliks ja pealinna üheks hinnatuimaks elu- ja äripiirkonnaks, mida ümbritsevad ühelt poolt mereäärne promenaad ja jahisadama-äärne vaba aja meka ning teiselt poolt peatselt valmiv tulevane tehnoloogialinnak.

Volta privaatses sisekvartalis on taaselustumas selle ajalooline hiilgus kaasaegse 15 minuti naabruskonnana. Kokku 29 hoonest koosnev 142 000 m2 suurune ala moodustab juba lähitulevikus Kalamaja südamesse innovaatilise ja keskkonnasõbraliku mikrolinna, kus kodu, töö, lasteaed, kaubandus, teenindus ja meelelahutus on vaid jalutuskäigu kaugusel. Kvartalisse on planeeritud ca 750 kodu ja enam kui 40 000 m2 äripindu, mille südameks saab olema 15 000 m2 suurune kõrghaljastatud pargiala.

Arhitektuur: Apex Arhitektuuribüroo, KOKO Arhitektid, ARS Projekt

Kontaktid

Näituse kuraatortuur toimub 10. aprillil kell 16.00. Registreerumine

Näituse “Femisfäär” kuraator Lilian Hiob: ; +3725272556

Volta kvartali äriarendusjuht Olari Vokk: ; +372 5191 3222