Uus padelikeskus Voltas: Endover ja Siim Tuus toovad Põhja-Tallinnasse maailmatasemel sportimisvõimalused

Inimsõbralik ja kaasaegne linnaruum pakub elanikele kodu lähedal häid ja mitmekülgseid võimalusi aktiivse elustiili harrastamiseks. Juba sel kevadel avatakse uuenevas Volta kvartalis padelikeskus ning 2026. aasta alguses valmib Volta HUB koos MyFitness spordiklubiga. Volta uue padelikeskuse juht ja kahekordne Eesti meister Siim Tuus räägib sellest, miks on padel Eestis nii populaarne, ja millised saavad olema Volta tipptasemel padeliväljakud.

Inimsõbralik ja kaasaegne linnaruum pakub elanikele kodu lähedal häid ja mitmekülgseid võimalusi aktiivse elustiili harrastamiseks. Juba sel kevadel avatakse uuenevas Volta kvartalis padelikeskus ning 2026. aasta alguses valmib Volta HUB koos MyFitness spordiklubiga. Volta uue padelikeskuse juht ja kahekordne Eesti meister Siim Tuus räägib sellest, miks on padel Eestis nii populaarne, ja millised saavad olema Volta tipptasemel padeliväljakud.

Padeliväljakud Eestis ja uus Volta spordihall

Eestis on täna ligi 100 padeliväljakut, millest vaid 58 on siseväljakud. Vaatamata sellele on väljakud sageli täis – mängu populaarsus ja harrastajate arv kasvavad kiiremini kui jõutakse rajada uusi väljakuid. “On näha, et inimesed tahavad mängida ja nõudlus uute väljakute järele on suur,” märgib Siim. Tihti tuleb plats broneerida nädala jagu ette, et löögile pääseda.

Põhja-Tallinnas on hetkel vaid üks kuue väljakuga padelikeskus Helme tänaval, kuid Kalamaja ja Kopli elanikel kodu lähedal mängimiseks kohta ei ole. Just seetõttu sündis Endoveri idee rajada Põhja-Tallinnasse suur ja mitmekülgne spordihall, mis pakuks lisaks padelile ka võimalusi teiste spordialadega tegelemiseks. Siim oli pakkumisega asuda juhtima Volta padelikeskust kohe nõus. “See idee sümpatiseeris mulle väga ning loomeprotsessis osalemine on olnud tõeliselt põnev. Olin kahe käega poolt, et pakkuda inimestele kodu lähedal võimalikult mitmekesiseid sportimisvõimalusi.”

Uus keskus – tipptasemel tingimused ja lai spordialade valik

Uue spordihalli esimene etapp valmib juba märtsis, mil Voltas avatakse neli padeliväljakut. Suurem spordihall, mis valmib aasta teises pooles, saab olema tõeliselt mitmekesine. Lisaks padelile on kaalumisel võimaluste loomine näiteks rannavõrkpalliks, pickleballiks, discgolfiks, piljardiks ja ronimiseks. “Keskuse täpne koosseis alles selgub, kuid eesmärk on pakkuda laia valikut erinevaid alasid ja luua tipptasemel sportimiskeskkond,” lisab Siim.

Sügisel valmiva keskuse üheks suureks eeliseks on kvaliteetne valgustus ja mängutingimused, samuti eksklusiivne saun ja lounge ala, kus mängijad saavad pärast matši lõõgastuda. “Asukoht on samuti ideaalne – hea ligipääsetavus ja võimalus sportida kodu lähedal,” märgib Siim.

Padeli populaarsus peitub selle lihtsuses

Mehhikost pärit reketimäng padel võib esmapilgul meenutada tennist, kuid mängu omapärased reeglid ja seintega ümbritsetud väljak annavad sellele täiesti oma näo. “Padel sai alguse ühe Mehhiko ärimehe soovist luua oma koduhoovi tenniseväljakut. Ruumipuuduse tõttu tuli aga leiutada uute reeglitega mäng. Nii sündis miniväljak kõrgete seintega, millest arenes välja uus spordiala. Esimesed reeglid pani ärimees paika koos oma naisega ning mäng hakkas tutvuste kaudu kiiresti levima,” räägib Siim. Suurema populaarsuse saavutas padel 90ndatel, kui see levis Argentiinasse ja Hispaaniasse. “Viimase kümne aasta jooksul on ka Eestis toimunud tõeline padeli-buum ning tänaseks on meil umbes 5000 harrastajat,” lisab Siim.

Padel on populaarne just tänu oma sotsiaalsele aspektile – see on paarismäng ning suhtlemine on osa mängukogemusest. Teine põhjus peitub mängu lihtsuses. “Enamik harrastajaid ei olnud varem kokku puutunud ei padeli ega tennisega. Padel ei eelda pikka õppeperioodi ning seda on võimalik ka algajatel mängida nii, et juba päris esimesed mängud on väga nauditavad,” kinnitab Siim. “Tuleb vaid teha selgeks reeglid, vaadata üle, mismoodi reketit käes hoida ja võidki alustada.”

Tõsisema huvi korral saab võtta kõrvale treeneri või mõni kogenuma mängija, et oma oskuseid lihvida.

Padel ei ole tennis

Padeli punktisüsteem on küll tennisemänguga sarnane, kuid reeglid, löögitehnika ja mängustiil küllaltki erinev. Suurim erinevus on see, et padeliväljakut ümbritsevad seinad, mis muudavad kogu mängu dünaamikat. “Padelil on juures ruumiline dimensioon, sest palli lüües tuleb arvestada, et see võib seinapõrkest jõuda hoopis mujale,” selgitab Siim. “Kui tennises on nurk vaba, võib palli julgelt sinna lüüa, aga padelis tuleb mõelda, kuhu pall põrke järel lendab. Sinu ründelöögist võib saada vastase ründelöök, kui tugevalt löödud pall põrkab sinu vastasele otse võrgu ette.”

Erinevad on ka mängus kasutatav spetsiaalne reket ja pall, mis näeb välja nagu tennisepall, aga on hoopis väiksema rõhuga. Lisaks ei ole padelis traditsioonilist tennise servi. Padelis servitakse ainult puusakõrguselt või altpoolt.

Kuidas jõudis padel Eestisse?

Siim on mänginud võistlustasemel tennist nii Eestis kui USA ülikoolis õppides. Padelini  jõudis ta pärast magistriõpingute lõpetamist USA-s. 2017. aasta sügisel kutsuti teda juhtima Eesti esimest padelikeskust, kuid esialgu ei tundunud see idee talle kuigi ahvatlev. “Kui mulle tehti pakkumine, ei olnud ma ise varem padelit mänginud ja olin esialgu kahtleval positsioonil,” meenutab Siim.

Pärast vestlusi paari hea sõbraga, kes olid suuremad padeli-fännid ning ala kiitsid, otsustas ta pakkumist tõsisemalt kaaluda. “Leppisime kokku, et käin nädalavahetusel Soomes mängu proovimas ja siis otsustan,” räägib ta. Juba pärast esimesi mänge tundis Siim kohe, et padelis on potentsiaali ning see väärib ka Eestis arendamist. Naastes oli otsus kindel: “Ütlesin, et teeme ära!”

Siim on kogenud tennisemängija, mis andis talle mängus ka algajana tugeva eelise – reketi hoidmine ja liikumine olid juba tuttavad. Küll aga nõudis padeli kaitsemäng, mida võrreldakse tihtipeale tennise tagajoonemänguga, teistsugust lähenemist kui tennises. “Tennise mängijad kipuvad alguses liiga jõuliselt lööma, mistõttu padeli mängu ilu ei pruugi tule kohe välja tulla. Aga natuke juhendamist ja mäng muutub kiiresti väga nauditavaks,” selgitab ta.

Siim osaleb aktiivselt padelivõistlustel ning on tulnud kahekordseks Eesti meistriks. Ta on esindanud Eestit ka Euroopa- ja maailmameistrivõistlustel. “Täna tulevad noored padelis suure entusiasmiga peale ja mul endal pole kiire elutempo kõrvalt võimalik nii tihti mängida. Käin väljakul umbes kord nädalas ja osalen võistlustel, et teistele konkurentsi pakkuda,” ütleb ta.

Tallinna tulevikukeskus Voltas

Spordihuviliste rõõmuks on Voltas käimas ka uue äri- ja kogukonnakeskuse Volta HUB ehitus, mis toob juba 2026. aasta alguses kvartalisse piirkonna suurima kaasaegse spordiklubi MyFitness. Lisaks kaasaegseimale jõusaalile ja rühmatreeningutele toob Eesti kõige populaarsem jõusaalikett Voltasse eksklusiivsed butiikstuudiod ja saunaala.

Elu Voltas on juba täna taastamas oma ajaloolist vitaalsust: tule jaluta kvartali uutel sisetänavatel, imetle lummavaks tervikuks seotud ajaloolise ja moodsa arhitektuuri sümbioosi, naudi gurmeeampse Volta hubastes kohvikutes, naudi kunstiloenguid vinoteegis või avasta, mida pakuvad Volta värsked disainipoed. Kvartalis on end sisse seadnud ka lemmikloomade grooming ja mitmed iluteenuste pakkujad. Lähiajal lisandub kvartalisse juurde nii uusi äri- kui elupindu, vaba aja veetmise võimalusi erinevatele vanusegruppidele, toidutänav ja lasteaed.

Kogu kvartali parkimine viiakse tulevikus maa alla ning kvartali südamesse kerkib kvartalit läbiv kõrghaljastatud pargiala.

Pealinna uus hot-spot

Tänaseks on Põhja-Tallinnast saanud pealinna kõige kiiremini kasvav elu- ja äripiirkond. Selle keskmes on endine Volta tööstuskvartal, mis on saanud paari aastaga uue ja kaasaegse hingamise ning jääb Noblessneri jahisadama ja tulevase Krulli linnaku keskpunktiks.

Kinnisvarastatistika andmetel on Volta kvartal juba teist aastat järjest Tallinna kõige populaarsem uusarendus.

Volta kvartali ajalugu ulatub üle 120 aasta tagusesse aega, mil valmisid esimesed tehasehooned, kus valmistati kokku 10 miljonit elektrimootorit ning anti valgus Tallinna linnale. Volta tehase üheks suurimaks tõmbenumbriks oli populaarne Volta vahvlimasin, mis elab tänapäeval edasi Volta kvartali arhitektuurilises käekirjas ja disainis.

Uuenevat kvartalit iseloomustab ainulaadne sümbioos ajaloolisest tööstusarhitektuurist ja modernsest linnakeskkonnast. Punastest tellistest fassaadid, ajaloolised paekiviseinad, suured põrandast laeni aknad ja rohkelt haljastust loovad mõnusa õhkkonna, mis inspireerib ja kutsub liikuma. Voltas ootavad stiilsed kodud ja äripinnad nii taastatud ajaloolistes hoonetes kui energiasäästlikes uusehitistes.

Hoia Volta padeli uudistel silm peal Instagramis!