4 olulist sammu enne uusarendusse korteri ostmist

28. märts 2018

30% neist, kes soetavad täna Eestis korteri, valivad oma uue kodu just uusarendusse. Ent mida uhiuut korterit ostes silmas pidada ja millest üldse alustada? Anname mõned soovitused, kuidas kogu ostuprotsess võimalikult lihtsalt ja mugavalt läbi teha.

 

Levinud müüdiks on see, et uusarendusse pangalaenuga kodu ostes tuleb laenu tagasi maksta ka perioodil, mil maja veel valmiski pole. Tegelikult makstakse laen välja pärast maja ja korteri valmimist. Millised sammud enne uusarendusse kodu ostmist aga teha tuleb?

 

1. Esimene samm – eeldatava kinnisvara hinnapiir

Veel enne, kui tulevane kodu on välja valitud, võiks võtta pangaga ühendust ning arutada läbi võimalikud variandid nii maksevõime kui ka tehingu osas. Ühendust on võimalik võtta nii telefoni teel või siis täita etteruttavalt juba kodulehel laenutaotlus nende andmetega, mis selleks hetkeks teada Pangatöötaja saab sissetulekuid ja kohustusi analüüsides anda tagasisidet võimaliku maksekoormuse osas. Eelnevalt võiks mõelda, kas ja kui suur on omafinantseering. Viimase osas võib kasutada ka olemasolevat kinnisvara. Pärast esimest sammu on juba oluliselt kergem erinevaid variante kaaluda, sest hinnakategooria lihtsustab edasisi otsinguid.

2. Laenupakkumise saamiseks tuleks täita laenutaotlus

Kui vara on välja valitud, siis tuleks laenupakkumise saamiseks täita laenutaotlus. See annab pangatöötajale ülevaate teie soovidest ja võimalustest. Alati küsitakse dokumente maksevõime hindamiseks – arvesse võetakse olemasolevaid sissetulekuid, kohustusi ja viimaste täitmist. Lisaks on oluline mõista, mis saab olema laenu tagatiseks? Laenu tagatiseks on reeglina ostetav vara, mistõttu on oluline eelnevalt mõista, mis on selle juriidiline vorm. Kui vara on välja valitud, siis arendaja või tema esindaja annab ostjale müügipakkumise, kus on üsna detailselt kirjas, mida ostetakse ja mis hinnaga. Seejärel küsib pank tagatisvara eksperthinnangut, mille saab aktsepteeritud kinnisvarabüroolt. Kuna majas on kindlasti teisigi kortereid müügis, siis võiks uurida arendajalt, millist kinnisvarabürood on varasemalt kasutatud, sest siis on hindaja vara iseärasustega juba tuttav ning protsess kulgeb ladusamalt.

3. Laenulepingu sõlmimine

Pärast sobiva laenupakkumise saamist sõlmitakse laenuleping. Laenuleping sõlmitakse tavaliselt enne võlaõigusliku lepingu allkirjastamist. Laenulepingus lepitakse kokku aeg, millal laenuraha hiljemalt kasutusse võetakse. See kuupäev peaks olema vastavuses ostetava vara valmimise ajaga.

4. Varakindlustus

Laen kantakse panga poolt välja siis, kui ostetav vara on valmis ja varale on seatud hüpoteek. Vara valmimise juures on oluline, et see on täpselt selline nagu müügipakkumises lubatud (st sisaldab viimistletud siseviimistlust jne).
Hüpoteek seatakse samal ajal koos asjaõiguslepinguga, kui ostja saab vara omanikuks. Laenuraha makstakse välja reeglina kuni 5 päeva jooksul pärast notari tehingut.

Laenusaaja hakkab laenu tagasi maksma vastavalt lepingus toodud kuupäevale, pärast seda, kui laen on panga poolt välja makstud. Oluline on siinkohal mitte unustada varakindlustust, mis tuleks sõlmida hiljemalt seitsme päeva jooksul pärast tagatise seadmist.

Nii lihtne see oligi!

 

Artikkel valmis koostöös Swedbankiga.