VOLTA BLOGI I Kuidas luua linnaruumi, mis soodustab tervislikku ja liikuvat eluviisi?

VOLTA BLOGI I Endover loob linnaruumi, mis soodustab tervislikku ja liikuvat eluviisi

Aktiivne eluviis on oluline osa nii füüsilise kui vaimse tervise eest hoolitsemisel, aga kui spordisaal või loodusrada jäävad kodust või töökohast kaugele, ei pruugi selleks alati aega jääda. Siin saavad tulla appi linn ja arendajad, kelle ülesanne on kujundada inimese elukeskkond selliselt, et tema töö ja kodu läheduses leidub piisavalt mitmekülgseid liikumisvõimalusi.

15 minuti linn paneb liikuma

Selleks, et inimene jõuaks kodu ja tööelu kõrvalt regulaarselt trenni teha, peaks teekond töölt või kodust trenni olema võimalikult mugav ja lühike. Kui spordiklubi või park jääb näiteks kontorist paari minuti kaugusele, jõuavad inimesed trenni kasvõi enne tööpäeva algust, lõppu või miks ka mitte näiteks lõunapausi ajal. Kui lähim treeningkoht eeldab tipptunnil autoga seiklemist, ei pruugi inimestel selleks aega jääda.

Linnad on hakanud muutuma ja tulevikus ei koondu kogu elu ehk kodud, kontorid, meelelahutus, ärid enam kesklinna kokku, vaid hargnevad ka teistesse linnaosadesse. Põhja-Tallinn saab olema pealinna esimene linnaosa, mille elanikel on kõik eluks vajalik 5-10-minutilise jalutuskäigu kaugusel olemas. Volta kvartalist saab 15 minuti linn, kuhu on kodude ja äripindade kõrval planeeritud vaba aja veetmise võimalusi, esmatarbepoed, toidutänav ja erinevad elustiilipoed. Lisaks on plaanis kvartalisse rajada lasteaed ja erameditsiini näol arstiabi võimalus.

See tähendab, et linnaosas on olemas ka palju häid võimalusi sportimiseks: kvartalisse on plaanis rajada park ning mitu eri vanusegruppidele mõeldud mängu- ja spordiväljakud ning pinksilauad, parkuuri, petanki ja palliplats. See annab elanikele võimaluse astuda koduuksest välja ja mängida pere või naabriga pool tundi pinksi, minna mõne minuti kaugusel asuvasse spordisaali, treenida värskes õhus kvartali keskele loodavas uues pargis, jalutada või sörkida paarisaja meetri kaugusel asuvasse Kalamaja parki või joosta hoopis mööda rannapromenaadi või Kalaranna kergliiklusteed.

Põhja-Tallinnasse kolib lähiaastatel juurde mitu tuhat uut elanikku ja ootused uute spordiklubide tekkeks on kõrged. Ajaloolise tööstuskvartali taastamisega tekib selleks hea võimalus: avatud planeeringu ja kõrgete lagedega endised tööstushooned on jõusaali loomiseks ideaalsed.

Mitmed kvartali elupinnad on planeeritud nii, et trenni saab mugavalt tehtud ka päris oma kodus. Näiteks kuulub Volta Galerii Loftide juurde 20-ruutmeetrine terrass ja 60-ruutmeetrine sisehoovi osa, kuhu saab suveks püsti panna ka päris oma välijõusaali või lihtsalt joogamati.

Trenni saab teha ka oma koduhoovis või terrassil

Auto või 10 000 sammu?

Tervise seisukohast väärib märkimist ka asjaolu, et Volta kvartalis autot ilmtingimata vaja ei ole.  Kui mujal tuleb tööle, lasteaeda, trenni või restorani jõudmiseks iga päev sõita auto või ühistranspordiga, siis Voltas saab kõik olulised käigud kiirelt ja mugavalt tehtud jala, ratta või tõuksiga. Kesklinn jääb kvartalist 10 minuti kaugusele.

See annab inimestele võimaluse iga päev soovituslikud 6000-10 000 sammu hõlpsasti täis saada juba jalutades tööle, lõunale, poodi ja tagasi koju. See on hea viis panustada elanikkonna tervise edendamisse, soodustada liikumist ja vähendada autostumise negatiivset mõju keskkonnale.

Tänavad on kvartalis kujundatud nii, et seal oleks hea liigelda jalakäijal ja ratturil ning kogu parkimine on viidud maa alla. Auto võib jääda kasutamiseks pikemate sõitude puhul linnast välja või maale.

Volta kvartal kasvab ja areneb silmnähtavalt
Volta kvartalist saab 15 minuti linn! Fotod: Kaupo Kalda

Millised võimalused siis on?

Põhja-Tallinn on üks Tallinna erilisemaid linnaosi: siin on pikk mereäär, mitu suplusranda, looduskaitseala, linnuvaatlusala, pankrannik, matkarajad ja rohkem parke ja rohealasid kui mõnes teises linnaosas kokku. Põhja-Tallinn on ideaalne kõigile, kes eelistavad liikuda ja treenida välitingimustes. Pidevalt vahetuv värske mereõhk ning vaiksed pargid ja loodusrajad sobivad imehästi kiirkõnniks, kepikõnniks, jooksutrenniks või lihtsalt jalutamiseks.

Linnaosas on mitu parki ja jooksurada: Kalamaja park, Volta kvartalisse rajatav uus park, Kopli kalmistupark, Kase park, Süsta park ja Stroomi metsatukk, kust leiab nii mõnusa jooksuraja kui ka mitu välijõusaali ja linnakut. Terviserajad ja jõulinnakud on hooldatud ka talviti, et huvilised saaksid ka lume ja külmaga väljas treenida. Nii parkidesse kui Stroomi metsa rajatakse talvekuudeks suusarajad ning Stroomi korvpalliväljakule ka uisuplats.

Samuti leiab linnaosast mitu välijõusaali näiteks Kopli liinide lähedal asuvas Kase pargis, Paljassaare Pikakari rannas, Stroomi rannas ja Karjamaa pargis. Mitmes jõulinnakus saab treenida päris raskustega ning teha mitmeid samu harjutusi, mida sisejõusaalides.

Muidugi on linnaosas olemas ka mitu spordiklubi: Sõle spordiklubi, Balti jaama MyFitness ja Noblessneri Staapli Stuudio. Volta kvartal ootab samuti oma ruumidesse spordiklubi näol oma ruumidesse uut asunikku.

Kõigi linnaosa treenimisvõimalustega saab tutvuda siin.

Volta kvartali arengul saad silma peal hoida kvartali kodulehel.