VOLTA BLOGI I Inspiratsioon maailmast: kolm põnevat ja ajaloolist näidet, mis aitasid luua Volta kvartali visiooni

Inspiratsioon maailmast: kolm põnevat ja ajaloolist näidet, mis aitasid luua Volta kvartali visiooni

VOLTA BLOGI I Volta kvartali visiooni kujunemine

Volta elu- ja ärikvartali disainis jääb silma nii newyorgilikke kui Põhjamaade linnaruumile iseloomulikke elemente, aga inspiratsiooni vana ja uue kombineerimiseks leiab ka mujalt. Arhitekt ja linnaplaneerija Juhan Kangilaski tõi maailmast kolm huvitavat näidet, millel leidub Volta kvartali projektiga põnevaid sarnasusi.

Eeskuju küll, aga ikkagi omamoodi

Häid näiteid uue ja vana kombineerimisest leiab maailmas mitmeid ning sageli on olemasolevatest projektidest lahenduste otsimisel palju abi. “On paar-kolm projekti, mida kasutame tihti n-ö lähtepunktina, mis aitab leida tasakaalu erinevate arhitektuurikeelte ja ruumiliste karakterite vahel,” rääkis Kangilaski.

Sealjuures tuleb muidugi jälgida, et ei tekiks liigset sarnasust või korduseid ning kvartalil säiliks see päris oma x-faktor, mis seda muu maailma näidete seas ja linnaruumis esile tooks. “Kõige olulisem on asukoha lugu ja bränd, mis muudavad koha unikaalseks,” kinnitas Kangilaski. “Volta puhul on selleks ajalugu, mis annab kvartalile iseloomu ja identiteedi, millega saavad inimesed suhestuda.”

Post-industriaalne imedemaa Taanis

Nordhavn on Kopenhaageni Öresundi väina kõrval asuv endine 19. sajandil loodud kaubasadam, millest on nüüdseks saanud linna üks kõige innovaatilisem elu-, äri- ja meelelahutuskeskkond. Nordhavn on ühtlasi üks Skandinaavia mahukamaid arendusprojekte, millele lõi uue visiooni ja tähenduse arhitektuuribüroo Cobe. Projekt valmib kõigi eelduste kohaselt 2050. aastaks, kuid on juba tänaseks rahvusvaheliselt tuntud kui linna kõige põnevam piirkond.

Sarnaselt Voltaga, sai ka Nordhavni oma identiteedi ja brändi ajaloost, mis on lähtepunktiks kogu kvartali arendamisel. Hea näide uue ja vana kombineerimisest on endise sadamakraana sisse ehitatud mini-spaa ja hotell, mis on üks Nordhavni tuntuimaid ja omanäolisemaid objekte. Arendustöö käigus ehitatakse terviklikku piirkonda mitu erineva fookusega keskust, kus elab ja töötab tulevikus ligi 40 000 inimest.

Teine oluline sarnasus Volta kvartaliga on kopenhaagenlik jalakäijate, ratturite ja ühistranspordi prioritiseerimine ehk jätkusuutlik ja keskkonnasõbralik linnaplaneerimine. Nordhavni eri linnakute, aga ka ülejäänud linnaosade vahel saab liigelda kiirelt ja mugavalt just ratta või bussiga, mitte autoga.

Kolmas oluline sarnasus on rõhk rohelusele, mida võib leida läbivalt kogu kvartalist – Nordhavnisse on kavandatud palju väikseid parke, rohesoppe ja erinevaid vaba aja veetmise kohti igale vanusegrupile.

Sarnaselt Voltaga, sai ka Nordhavni oma identiteedi ja brändi ajaloost, mis on lähtepunktiks kogu kvartali arendamisel. Fotod: Shutterstock

Hamburgi 15 minuti linn

Saksamaal asuva Hamburgi linna endine pea 100-aastase ajalooga sadama- ja tööstuspiirkond HafenCity on üks Euroopa suurimaid linnaruumi arendusprojekte. 150-hektarilist piirkonda ümbritseb igast küljest Elbe jõgi ja kanalid, tänapäevased suured kaubalaevad kanalite vahele aga tiirutama ei mahu ning kaubandus on kolinud mujale, jättes piirkonna vabaks.

Sarnaselt Volta kvartaliga, on HafenCity samuti ülesehituse ja funktsionaalsuse poolest 15 minuti linn, kus on olemas kõik eluks vajalik. HafenCity koosneb 11 sektorist, kuhu on plaanis rajada nii äri- kui elupindu, koole ja lasteaedu, parke ja rohealasid, promenaade ja huvitavate vaadetega vaikseid vaba aja veetmise kohti, majutusasutusi turistidele ning erinevaid restorane ja poode. Üks HafenCity tuntumaid ehitisi on Hamburgi filharmooniahoone .

2025. aastaks toob arendustöö piirkonda elama 12 000 uut elanikku ning loob juurde 40 000 uut töökohta. Lõplikult valmib HafenCity kvartal 2030. aastaks.

Sarnaselt Volta kvartaliga, on HafenCity samuti ülesehituse ja funktsionaalsuse poolest 15 minuti linn, kus on olemas kõik eluks vajalik. Fotod: Shutterstock

Ligi 200 aastat King’s Crossi

King’s Cross on üks Londoni kõige mahukam ja edukam arendus- ja rekonstrueerimisprojekt, millel täitus 2021. aastal 20. sünnipäev. 20 aasta eest oli tegemist peaaegu kasutuna seisva ja laguneva tööstuspiirkonnaga, kuid tänaseks on seal end sisse seadnud meelelahutus, kultuur ja erinevad ärid.

King’s Crossi ajalugu ulatub aastasse 1820, mil valmis Regenti kanal ning loodi ühendus teiste tööstuslinnadega, kuid kaubandus- ja tööstuskeskuseks kujunes see alles sajandi keskpaigas, mil piirkonda ehitati raudteevõrgustik. Pärast II maailmasõda olid King’s Cross suured tehasehooned aga tühjad ja lagunemas ning seisis sellisel kujul 2007. aastani, mil alustati ehitustöödega. Projekti käigus rajati 20 uut tänavat, 50 uut hoonet ning taastati 20 ajaloolist hoonet, mis said uue funktsiooni. Näiteks ehitati endine söetöökoda ümber omanäoliseks ostukeskuseks.

King’s Cross on samuti üks veidi suurem 15 minuti linn, kus on kõik eluks vajalik jalutuskäigu kaugusel olemas. Rekonstrueerimistööde käigus rajati uued tänavad, väljakud, pargid, elupinnad, kontorihooned, poed, galeriihooned, koolid ja restoranid ning isegi üks ülikool. King’s Cross on koduks ka suurtele äridele nagu Google, Facebook ja Universal Music.

King’s Cross on üks Londoni kõige mahukam ja edukam arendus- ja rekonstrueerimisprojekt, mis sarnaselt Volta kvartalile oli aastate eest kasutuna seisv ja lagunev tööstuspiirkond. Fotod: Shutterstock

Tallinnast leiab palju uut ja vana

Ka Volta kvartali ainulaadsus peitub suuresti selle ajaloos – kvartali arendamisel jäävad alles uhked paekivihooned, basiilika-tüüpi võlvid ja mälestised ajast, mil Volta oli üks suurimaid tööstuskeskuseid, kus toodeti kokku 10 miljonit elektrimootorit. Vana säilitamisel on oluline jälgida, et see kõlaks kokku kvartali uute hoonetega ning et tervik sobituks Põhja-Tallinna linnaruumi.

Volta kvartali arendamisel jäävad alles uhked paekivihooned, mis kombineeritakse uute hoonetega nii, et tervik sobituks Põhja-Tallinna linnaruumi.

Tallinnast leiab mitu projekti, mille raames saab endine tööstushoone või kompleks uue elu. Üks näide on Volta kvartali külje all asuv Noblessneri linnak, kus taastati mitu endist sadamahoonet, ehitati juurde uued ning loodi terviklik elu- ja ärikvartal koos meelelahutuse ja söögikohtadega. Teine näide Põhja-Tallinnast on Manufaktuuri kvartal, mille tööstushooned saavad samuti peagi uue hingamise.

Manufaktuuri kvartali tööstushooned saavad peagi uue hingamise. Fotod: Ivar Soopan
Volta kvartali külje all asuvast Noblessneri linnakust on saanud terviklik elu- ja ärikvartal. Fotod: Shutterstock

Volta kvartal valmib 2025. aastal

Endisesse Volta tööstusrajooni rajab kinnisvaraarendaja Endover 29 hoonest koosneva rohelise elu- ja ärikvartali, mis moodustab kokku omaette minilinna, kus on kõik eluks ja tööks vajalik jalutuskäigu kaugusel olemas.

Esialgse plaani järgi valmib 11,25-hektariline kvartal lõplikult 2025. aastaks, aga juba sel aastal valmivad Uus-Volta tänava Volta Galerii Loftid ja Volta Residentsid.

Volta kvartali uute kodudega saad tutvuda Volta kodulehel.