Ood Eesti disainile

24. veebruar 2018

Puhas ning funktsionaalne kodumaine looming on just see, mille poole oma pilgud pöörame tänasel tähtsal päeval. 100 aastat Eesti disaini sisaldab endas mustrit, mis on käinud ajaga väärikalt kaasas ning mille sisse on tublisti põimitud meie kultuuriruum. Nimekiri disaineritest on pikk ja sisaldab loomingut, mille üle saab vaid uhkust tunda – toome siinkohal välja viis Eesti disainerit ning brändi, mis leiavad väärikalt koha meie kodudes ning inspireerivad meid täna ja iga päev.

 

1. Nüüd Ceramicsi keraamika

 

Nüüd Ceramics on kaasaegse keraamika stuudio, kus disainitakse ja valmistatakse käsitsi põhjamaiselt karget ja minimalistlikku esteetikat kandvaid lauanõusid ja sisustustooteid. Materjalikesksus ja lihtsad geomeetrilised vormid on ilma igasuguste dekoratsioonideta ning pearolli mängib materjali iseloom ja eripära. Nüüd Ceramicsi asutaja ja disainer Mariana Laan imetleb vorme ja ruume, millele pole nende täiuslikus lihtsuses midagi lisada. Materjalikasutusel on mänguruum lai ja ehk isegi kergelt eklektiline: looduskivi, puit, klaas, betoon ja toonitud portselan. Iga ese on omanäoline ning ehe – kogu tooteprotsess on puhas käsitöö.

2. Tõnis Vellama kroonivad valgustid

 

Disainer Tõnis Vellama nimetab end romantiliseks minimalistiks, kes püüdleb valgustite loomisel lihtsate ja funktsionaalsete lahenduste poole. Tema valgustid on poeetlised ja väljendavad läbi selle disainerile omast käekirja. Auväärsel kohal on keskkonnateadlikkus ja säästlikkus, mis on olnud ajendiks ka vanadele valgustitele uue elu andmisele. Need on valgustid, mis on tõeliseks krooniks sinu kodule.

3. Raili Keiv ja materjalide dialoog

 

Habras portselan, jõuline tulemus. Raili Keiv eksperimenteerib julgelt portselani piiridega, mille tulemusena valmivad põnevad struktuurid. Disaineri loodud lauanõud pole aga läbi selle oma funktsionaalsus kaotanud. Tema kõige hiljutisem kollektsioon on pühendatud Eestimaa metsadele, mis katavad üle poole meie territooriumist. See väljendab dialoogi kahe erineva materjali vahel – soe puit ja külm portselan. Ühtesulamisel ilmnevad harukordsed mustrid ja reljeefsus, millega on au katta näiteks sümboolne pidupäeva laud.

4. Valhalla Factory unenäoline maailm

 

Kollektsioonid, mis viivad sind rännakutele kaunitesse paikadasse, kus läbivaks temaatikaks on rahu. Tekstiilid, küünlad ning teised pisiaksessuaarid räägivad kõik oma lugu ning need lood on jäänud kõlama juba paljudele kodumaise disaini austajatele. Vabariigi juubeliaasta puhul andis Valhalla Living välja erikollektsiooni “Coastland”, läbi mille viib mustrite autor sind oma Lahemaa rahvuspargi pessa, kus veepiiril olevad kõrrelised unenäoliselt tuule käes mänglevad.
Iga EV100 erikollektsioonist müüdud toote tulust annetab Valhalla osa sündmuse “Vabatahtlik merepääste ümber Eesti” korraldustiimile ning eesmärgiks on rõhutada vabatahtliku merepääste olemasolu tähtsust, tuua esile Eestit kui mereriiki, panustada väikesadamate arendamisse ning rannakülade pärandi hoidmise tähtsusesse.

5. Naturaalne ja täisvillane Woolish

 

1928. aastal alguse saanud kodutekstiile ja riietust disainiv ning tootev pereettevõte viib jõudsalt edasi vanavanaemade traditsioone. 100% lambavillast tooted on põhjamaiselt karge ja minimalistliku joonega ning sobivad igasse koju kui valatult. Maalähedaselt naturaalsed tekstiilid on igati funktsionaalsed ning paitavad silma oma kaunite mustritega nagu romb, pits ja palmik. Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul lõi Woolish eridisainiga pääsupleedi, mis põimib üheks traditsioonid ja uuenduslikkuse. Sarja kuuluvad ka padjad, mis toovad tuppa killukese isamaalisust.